Evde Bira Nasıl Yapılır?

 

Evde bira nasıl yapılır? yazımızda, evde bira yapımı konusunda aradığınız bütün bilgileri bulabilirsiniz. Evde kolay  ve lezzetli bira yapımı, evde bira yapımı hakkında bilmeniz gerekenler, evde bira yapımı aşamaları konusunda bilgileri de bu yazımızda görebilirsiniz.

Evde bira nasıl yapılır? – Evde bira yapımı – Evde bira nasıl yapılır?

 

Evde bira yapımı genel anlamda iki bölüme ayrılır:

1) Evde kitten bira yapımı

2) Evde tam tahıl bira yapımı

Evde Bira Yapımı

Evde Bira Yapımı

Peki, evde kitten bira yapımı ile evde tam tahıl bira yapımı arasındaki fark nedir? Hemen açıklayalım mayşelendirme kısmı farklıdır geri kalan işlemler neredeyse aynıdır. Yukarıdaki resimde evde bira yapım sürecini görmektesiniz. Dikkat ederseniz kit ve tam tahıl yöntemi birbirine çok benziyor.

 

Evde bira yapım kiti ile bira nasıl yapılır?

Evde bira yapımı kit yönteminde fabrikasyon ortamında yapılmış bir malt özü (arpanın filizlendirilmesinden sonra yapılan öz) uygun şerbetçi otlarıyla birleştirilip kimyasal işleme tabii tutuluyor ve standart bir pekmez kıvamında karışım elde ediliyor. Bu karışım şekerlidir ve bu karışımı üreticinin verdiği oranlarda sulandırıp (gerekirse ilave şeker atıp) uygun maya ile fermantasyona geçebiliyorsunuz. Buna kit ile bira yapımı deniyor tıpkı konsantre bir meyve suyunu sulandırmak gibi birkaç detay dışında mantık aynı.

Kitten Bira Yapımı

Kitten Bira Yapımı

 

 

Evde tam tahıl bira yapımı

Evde tam tahıl bira yapımı sürecinde ise bira kiti kullanılmaz dolayısıyla elinizde hazır pekmez kıvamında bir karışım yoktur. Bu karışımı malttan kendiniz üretmelisiniz. İşte buna mayşelendirme denir. Dolayısıyla bu proses zordur ve dikkat gerektirir çünkü evinizde fabrika ortamı mevcut değil. Ancak tam tahıl yöntemini düşündüğünüz zaman ileriki seviyelerde bu yönteme geçmek isteyeceksiniz. Çünkü bu yöntem bira yapımında aşırı esneklik sağlıyor.

 

 

Evde tam tahıl bira yapımı ile kit bira arasındaki farklar

 

Bira kitleri kolay kolay modifiye edilemez. Genelde kitlerin tadı neyse odur en fazla şerbetçi otuyla oynarsınız belki mayayı değiştirip farklı çökelmelerle daha farklı biralar elde edebilirsiniz ama bu biranın genel karakteristiği değiştirmez. Tam tahıl biracılıkta ise size verilen kitle sınırlı değilsiniz önünüzde sınırsız seçenek var. İstediğiniz birayı formülü elinizde olduğu sürece yapabilirsiniz. Türkiye açısından tam tahılın bir dezavantajı şu an yurtdışındaki tariflerde olan her türlü maltın tedarikinin olmaması. Yani çok güzel bir tarif bulacaksınız ama maltı Türkiye’de yok. Gene de dönüşüm tabloları kullanarak maltları birbirinin yerine kullanabilirsiniz.

 

Evde Bira Nasıl Yapılır

Evde Bira Nasıl Yapılır

 

Tam tahılın kafamızda ne olduğu netleştiğine göre biraz daha detaya girelim

 

Evde tam tahıl bira yapımı yöntemleri

Evde tam tahıl bira yapımı için kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir:

Detaylı bilgi için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

Evde bira yapımına nereden başlanmalı?

 

 

1) Malt Özü ve Tam Tahıl ile Bira Nasıl Yapılır?

Malt özü ile tam tahıl tekniğinin aynı anda kullanılmasıdır. Özellikle derin tencerede işlem yapmak istemeyen ve yeterli yeri olmayan kişiler için uygundur. Daha derin olmayan bir tam tahıl malt demlenerek ortaya çıkan şerbet malt özü ile kaynatılır. Bu tam tahıldan bira yapımı daha kolay gözükse de fabrikasyon malt özü kullanıldığı için net olarak tam tahıl yöntemi esnekliğini vermez. Ancak kit biracılığının bir üst kademesidir.

Malt Özü hakkında detaylı yazımız için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz:

 

Malt Özü Nedir?

 

2) Partial Mash Tekniği ile Bira Nasıl Yapılır?

 

Tam tahıl yöntemine yakın bir tekniktir. Hazırlayacağınız destek bir mayşe ile malt özünü arttırma işlemidir. “Malt özü + Tam Tahıl”dan farkı şudur, işlediğiniz kısıtlı malta tam tahıl süreçlerini (sparge,vorlauf) net olarak uygularsınız ancak malt özü ile de desteklersiniz. Partial mash için gene de daha büyük alanlara ihtiyacınız doğabilir. Biraya ilave edilen malt miktarı ne kadar büyürse şerbetçi otu tepkimeye girmek için daha büyük alana ihtiyaç duyar.

 

3) Tam Tahıl Tekniği ile Bira Nasıl Yapılır?

 

Tam Tahıl Tekniği ile Bira Yapımı

Tüm biracılık tekniklerinin ev ortamında tam olarak kullanıldığı tekniktir. Bu teknikte kesinlikle malt özü kullanılmaz. Yüksek miktarda malt kırılır mayşelenir ve fermantasyona dahil edilir. Yani mayşelendirme kısmı kit biracılığından farklıdır. Mayşelendirmenin kullanıcı kontrolü olması bira üzerinde neredeyse tamamen kontrol sağlar.

Tam tahıl yönteminin detayları için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz:

 

Tam tahıldan bira nasıl yapılır?

 

 

 Ekipmana göre  tam tahıl bira yapımı 

 

Evde ekipmana göre tam tahıl bira yapımı yöntemleri üçe ayrılır.

 

1) MASH TUN Yöntemi ile Evde Bira Nasıl Yapılır?

Bu sistemde torba yoktur malt direk olarak büyük bir tencerede verilen tarife göre kaynatılır. Ve altı filtreli (false bottom da denilen) bir termos fıçıya aktarılır. Oradan farklı bir fıçıya aktarılıp süzülür ve temiz şıra elde edilerek kaynatma evresine geçilir.

 

2) BIAB yöntemi Brew in a bag ile Evde Bira Nasıl Yapılır?

Derin bir tencereye (örnek 30 lt) yanmaz bir torba içinde malt koyarak belirli sıcaklıklarda kaynatıp içindeki nişastayı şekeri dönüştürme işlemdir. Esasen demleme çay mantığına benzer o yüzden verimi düşüktür. Yalnız her türlü malt kombinasyonu rahatlıkla yapılır. En kolay evde yapılan tam tahıl biracılık yöntemidir.

 

Detayları aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz:

Torbada Mayşeleme BIAB nasıl yapılır?

 

Tam Tahıl Bira Yapımı

Tam Tahıl Bira Yapımı

3) Tam Tahıl İçin Makine Kullanımı ile Evde Bira Nasıl Yapılır?

Tam tahıl işleminde şıra yapmak için çeşitli makineler satılmaktadır. Bu makineler temel anlamda BIAB yöntemiyle ve rezistanslı bir sistemle çalışır. Genel olarak temiz görünürler çünkü BIAB yönteminde tencere üstünde demlemek için kullanılan torba yerine genelde paslanmaz çelikten yapılmış süzgeçli bir demleme bölgesi vardır. Şıra devridaim gibi özellikleri olanları da vardır. Genelde tam otomatik olarak satılırlar ancak mayşelendirmenin ilk kısmını otomatik yaparlar. Eğer son kaynatmada kademeli şerbetçi otu dökmek zorunda kalırsanız tekrar makine başına gitmeniz gerekir. Türkiye’de ve yabancı ülkelerde satılan bu aletler pahalıdır dolayısıyla elektronik meraklıları rezistanslı çay makinelerini değiştirerek bu makineleri yaparlar.

Evde bira nasıl yapılır? yazımızda, evde bira yapımı konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Sizin de konu ile ilgili önerileriniz olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 3.7 / 5. kaç kişi puanladı: 11

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Beyhan

Çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık

error: Content is protected !!
1
0
Would love your thoughts, please comment.x