Ale Lager Farkı Nedir?

 

Ale Lager farkı nedir yazımızda, Ale bira ve Lager bira arasındaki farkları, üretim metodlarını, ev biracılığı, evde bira yapımı gibi konuları bulabilirsiniz.

Ale Lager Farkı Nedir? – Ale mi? Lager mi? Pilsner mi?

Hangi Bira İçilir? – Bira Çeşitleri Hakkında Bilgi

Aslında belki de Türkiye’de bu sorunun cevabı biraz karmaşık olabilir. Hemen ben “pilsner” seviyorum diyebilirsiniz. Aslında bira dünyası pilsner biradan çok daha geniş. Ev biracılığını gerçekten yaratıcı bir süreç olarak gördüğüm için şahsen “Ale” tercih ediyorum, çünkü ev ortamında en iyi “Ale” yapabilirsiniz. Ayrıca ev biracılığı işinde tam tahıl işi ile uğraşacaksanız Türkiye’de en rahat malzemeler gene Ale için vardır.

Bira türleri hakkında bilgi için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz:

Ale nedir?

 

Lager nedir?

 

Ayrıca kısa videomuzu da seyredebilirsiniz:

 

 

Ale Lager Farkı Nedir?

Aslında biranın temelinde Lager ve Ale olarak bir ayrım vardır. İkisi de biradır evet ama ana farkları içinde kullanılan maya cinsidir. Lager bira; lager mayası ile (yani soğuk derecelerde fermente olan maya ile), Ale bira ise ale mayası ile (genellikle oda sıcaklığında fermente olan) yapılır.

Ale bira mayası ile Lager bira mayası arasındaki fark nedir?

Ale bira mayaları ile lager bira mayaları farklı türdendir. Ale bira mayası Saccharomyces cerevisiae, Lager mayası ise Saccharomyces pastorianus adını alır. Bunlar ayrıca bira malzemesi satan marketlerde de alt çeşitlere bölünür. Daha başka türlü ara çeşitleri de vardır bunlara “hibrid” de denir genellikle lager ve ale arasındadırlar.

Bu temel birkaç bilgiden sonra birkaç soru sorabilirsiniz:

Biralar, Bira Çeşitleri ve Aralarındaki Farklar

Hangi bira içilir?

 

1. Ale mi içiyorum? Lager mi içiyorum? Bu bilginin bana faydası nedir?

Genellikle Türkiye’de standart bir içiciyseniz pilsner içiyorsunuz ve pilsner esasen bir lager biradır. Fakat orijinal olarak Çekya’nın Pilsen şehrinde Urquell firması tarafından üretilir. Almanlar özellikle bu biraya Pilsner demekten kaçınır ve bunun yerine kendi yaptıkları aynı tarza Pils derler. Bunu bilmenin temel faydası şudur; meyvemsi tadı olmayan daha soğuk ve net tad arıyorsanız Lager bira seçmelisiniz, daha karmaşık tatlar için Ale bira uygundur.

Aşağıdaki diyagramda daha iyi görebilirsiniz. Ale tipi biralar genel olarak “Meyvemsi, Acı” tarafta toplanmıştır bunun tersi “Maltsı, Tatlı” biralar kısmında ise Lager tipi biralar vardır. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur acı bira sevenler için rengin bir önemi olmamalı, tabii ki renk karamelize bir tat verse dahi asıl acılığı bira formüllerinde bulunan şerbetçi otu vermektedir. Türkiye’de genel olarak pilsner içildiği için, Türkiye genel anlamda “Maltsı, Acı bira” seviyor diyebiliriz.

Ale lager farkı nedir?

Ale lager farkı nedir?

 

Evde bira keyfi – Evde bira yapımı – Ev biracılığı

 

2. Evde bira yapımı – Evde en rahat, en kolay hangi bira yapılır?

Evde en rahat Ale tipi biralar yapılır. Bunun da nedeni ise Ale tip mayaların fermantasyon sıcaklığı ortalama 15-200 C olmasıdır. Bu sonbahar aylarında normal oda sıcaklıklarına uygun bir sıcaklıktır. Yazın ise sıcaklık tutan bir termal kılıf altında fermantasyon kovasını rahatça soğutabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de tam tahıl bira yapımı işine girecekseniz Ale birada uzmanlaşmanızı tavsiye ederim. Çünkü Ale bira hammaddesi daha rahat bulunuyor. Fermantasyon sürecine bağlı olarak Ale bira çok soğutularak içilmez.

Lager tipi maya ise 12-150 C’de fermentte olur 200 C ve üstü yaptığınız biranın karakterini bozar ve ona istenmeyen meyvemsi bir tat verir. Bu sıcaklıkta fermantasyon kovasını sabit tutmak gerçekten zordur. Bu nedenle bu tip bira genelde eski zamanlarda kışın yapılırmış. Bu tip biranın hakkını vermek için ya soğuk havada fermantasyon kovasını dışarıda bekletmeniz veya bir buzdolabını termostatla modifiye etmeniz gerekir. Aksi takdirde yapacağınız bira ilginç ve hibrid bir bira olur. Fermantasyon sürecine bağlı olarak Lager çok soğutularak içilir.

 

Ale lager farkı nedir?

Ale lager farkı nedir?

 

3. Evde Lager bira mı, Ale bira mı kolay yapılır?

Bira kiti satan firmalar genelde başlangıç olarak pilsner bira kitleri satıyor. İlk başta Lager bira yapmak daha mı kolay?

Evet, ne yazık ki bir ticaret kurbanı oluyorsunuz . Nedeni şu: Aldığınız bira ile mayalanma sıcaklığını tutturmanız ilk seferde çok zor. Sıcaklığı en az 150 C’ye düşürmeli ve sabit tutmalısınız. Sıcakta dalgalanma ve yükselme lager birada ağır alkol oluşumunu tetikler. Çok kişi yaptığı ilk pilsner biranın aşırı çarptığını söylemekte. Aslında ilk seferden lager yapmaya çalışıyorsunuz ve tecrübeniz yoksa bu neredeyse imkânsız.

Sıcaklığın fermantasyona nasıl etkisi olduğunu anlamak için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

 

Ev biracılığında sıcaklığın fermantasyona etkisi

 

İkinci husus pilsner bira yapmak için bazıları hibrid maya veya sıcaklık skalası geniş maya kullanıyor. Örnek S-04, ben kendim de denemek için S-04 mayasından pilsner bira yaptım. Aslında ne yaptık? Ale bira mayası ile pilsner bira yaptık. Güzel ama ağır bir bira ortaya çıkmış oldu. Biranın yarım şişesi (çeyrek litre) en az 5 biranın alkolü gücünde oldu. Pilsner bira teknik olarak soğuk içileceği için (mesela 4,5-50 C’de) , ale bira mayası ile yapılmış bira da daha sıcakta içim isteyeceğinden (11-120 C civarı) teknik açıdan hatalı bir bira ortaya çıktı. Ama gene de Ale bira mayası ile pilsen yapılmaz demiyorum, hatta kendim de farklı tatlar için deniyorum. Ama tavsiyem orijinal pilsner bira seviyorsanız biraz tecrübe ettikten sonra bu türü lager bira yöntemi ile yapmanız.

Ale lager farkı nedir ve biralar ve bira çeşitleri hakkındaki yazımızda ale, lager ve pilsner biralar ile ilgili temel bilgileri vermeye çalıştık. Bu yazımızı daha da geliştirmeye çalışacağız. Sizin de önerileriniz olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.8 / 5. kaç kişi puanladı: 259

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
tuncay t.

merhaba ben biradan pek anlamam 🙂 sayfada bir çok yeri okudum fakat genel olarak amsterdam içiyorum.. bu amsterdam ale mi oluyor 🙂 evde bira yapımına hazırlanan birisi olarak ne tür kitler seçmem gerekiyor? biraz saçma sorular oldu galiba teşekkür ederim…
saygılarımla

vergidden bıkmış insan

sen adamsın sitene takipçiyima artık 🙂

Emre

Merhaba yazdıgınız yazıda pilsner bira grubu normalde sogukta fermantasyon yapıldığını söylemmişsiniz fakat almış olduğum pilsner bira kitini 18-19 derecede bekleticem orjinalinden gelen maya ale olduğu içinmi bu durum sözkonusu fakat dijital termostatlı buzdolabı sistemi elimde mevcut sıcaklik ile istedigim gibi oynama yapabilecek durumdayım bu durumda pilsner bira kitinin icinden çıkan mayayı kullanmayip ekstradan LAGER mayamı temin edip onumu kullanmam gerek.

Emre

Teşekkürler

Cagri

merhaba
bahsettiginiz lager maya piyasada yok mu nereden temin edebiliriz piyasadaki lager mayasi olarak satilanlarda saccharomyces cerevisiae icerikli.

error: Content is protected !!
7
0
Would love your thoughts, please comment.x