Hakkımızda

 

Bundan yaklaşık on yıl önce bir grupla bira yapmak istemiştik. Ancak ne internet bu kadar genişti ne de Türkiye’deki kaynaklar. Çin’den ve Amerika’dan malzeme getirmeniz gerekiyordu ve konu hakkında en ufak bir fikrimiz yoktu. Sonunda bu işten vazgeçtik çünkü kafamızdaki bira üretimini gerçekleştiremeyecektik.

Aradan yıllar geçti evde bira yapımı Türkiye’de yaygınlaştı tabii biz de hemen dalgaya kapıldık ve kit biracılığına başladık. Yalnız kit biracılığında ilerledikçe bir şeyler yanlış gidiyordu. Evet, kitten iyi biralar ortaya çıkmaya başladı ama bir yerden sonra daha esnek çalışmak istiyorsunuz. Mesela dışarıda ticari bira içiyorsunuz ve onu kopyalamak istiyorsunuz. Kit ile bunu yapmanız çok zor. Dolayısıyla olay derinleşmeye başlıyor kendi içinde bir çatışmaya giriyor. Sonunda olayın gideceği yer belliydi: Tam tahıl biracılığı!

Tam tahıl bira yapımı o kadar derin bir konu ki yabancılar bunun üzerine çok fazla kaynak yazmış. Türkiye’de ne yazık ki bu kaynaklar çok az. İşte bu blog sayfası öğrendiklerimizi paylaşmak için kuruldu çünkü bira yapımını her yerde anlatamazsınız karşı tarafın sizi aktif dinlemesi gerekiyor. O kadar çok detay var ki sözel anlatmaya çalıştığınız zaman hiç etkili olmuyor. İkinci bir kuruluş amacı da gerçekten evde bira yapımını seven ve limitleri ortadan kaldırmak isteyen bira yapımcılarıdır . Amacımız kesinlikle ticari değil aksine bilinçli ev biracılarını bir araya getirmektir. İşin içine girdiğiniz zaman ne kadar derin konu olduğunu görüp şaşırabilirsiniz ama iyi bira tesadüfler sonucu ortaya çıkmaz.

Sitede bira makinesi, kültürü, yapımı ve tarihi ile ilgili herkese hitap edecek Türkçe yazılar mevcuttur ve bunların hepsinin bir kaynağı vardır. Aslında biz bu şekilde bilgisayarımızda çevrim dışı not tutmak yerine internet ortamında not tutuyoruz. Bilgiyi ticari kaygı olmadan net şekilde paylaşmak çok büyük bir avantaj bu yaptığımız işte tamamen özgür olmamızı sağlıyor.  Tüm ev biracılarının nihai hedefi Türkiye’deki malzemeleri kullanarak esaslı bize has bir “Türk Birası” yapmak olmalı. Sonuçta bira  Anadolu’dan Avrupa’ya giden bir içki  ama Avrupalı çok fazla yazıp çizdiği için şu an çok ileride. Ama kim bilir bira belki bir gün gene evine Anadolu’ya geri döner.

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.9 / 5. kaç kişi puanladı: 37

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

error: Content is protected !!