Bira Nedir?

 

Kelime kökeni Oxford sözlüğüne göre Latince “biber” yani içecek anlamından türeyen bira antik çağlardan beri içilen bir içki türüdür. Bira yapımı ile uğraşmayanlar çoğunlukla birayı oluşturan elementleri bilmeyebilir. Bira kültürü Türkiye’de pek yaygın olmadığı için biz sadece bira diyoruz ama özellikle İngilizce’de  ale,lager,stout,porter,IPA  vb. bir sürü bira ismi vardır. Türkiye’de bira denince ilk akla gelen tanım ise altın sarısı,köpüklü ve gazlı bir içkidir. Aslında bu yaptığımız tanım klasik pilsner ve lager stillerinin tanımıdır, konuya ilgiliniz arttıkça çok başka türde biralarda keşfedebilirsiniz. Ancak ülkemizde ithal biralar çok pahalı olduğu için ne yazık ki değişik çeşitler az biliniyor.

 

Bira Nedir?

Bira Nedir?

Biranın Ana Maddeleri Nelerdir?

Bira antik bir içkidir bugünkü içtiğimiz içkiyi tanımlarken önce bir referans noktasına ihtiyacımız vardır. Direk konuya girersek antik çağlarda yapılan bira ile bugünkü biralar karışabilir. Referans noktamız tabii ki Alman Saflık Yasası (Reinheitsgebot) biranın ana maddelerini buna göre tanımlayacağız. Bu yasa için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

 

Alman Saflık Yasası Nedir?

 

Birayı oluşturan dört ana madde aşağıdaki gibidir:

1) SU

 

Biranın yaklaşık %96-97’si sudan oluşur, özellikle tam tahıldan bira yaparken suyun kimyasal içeriği çok önemlidir.  Buna dünyada verilen en iyi örnek Pilsen tipi biradır bu türün gelişmesindeki en büyük etmenlerden biri Çeklerin minerali düşük bir su profili kullanmasıdır.

 

2) MALT

 

Arpanın çimlendirilip kurutulmasıyla elde edilen malt biranın gövdesini oluşturan ana elementtir. Temel olarak maya için şeker ve yararlı besin kaynağıdır. Ayrıca biranın rengini de belirler.

 

Bira Nedir

Bira Nedir

 

3) ŞERBETÇİ OTU

 

Şerbetçi otu cannabis ailesinden kozalak biçiminde çiçek açan bir bitkidir. Bu bitki biranın baharatı gibidir, genel olarak biraya acılık ve aroma tadı katar. Bunu yapraklarındaki asit ve yağlarla gerçekleştirir. Acılık ise içeriğindeki alfa asitlerden gelir. Şerbetçi otu sadece tat veren değil aynı zamanda biranın ömrünü koruyan ve bozulmasını engelleyen bir elementtir.

 

Bira Nedir

Bira Nedir

 

 

4) MAYA

 

Maya temel olarak malttan aldığı şekeri alkol ve karbondioksite çeviren canlı bir mikro organizmadır.Ayrıca yarattığı bileşenlerle birada meyvemsi veya baharatsı tatlar oluşturabilir. Yalnız bahsettiğimiz  normal standart ekmek mayası değildir ,bira mayaları bira yapmak için özelleştirilmiştir. Bira yapımında temelde 3 tip maya kullanılır

 

Ale mayaları

18-220C  arasında fermantasyon ile karmaşık tat yapılı ale birası yapmaya yararlar. Buğday birası mayası da bu sınıftadır.

 

Lager Mayaları

10-120C arasında fermantasyon ile daha düz bir tat profiline sahip lager ve pilsner gibi biraların yapımında kullanılır.

 

Vahşi Mayalar

Bazı değişik sour,lambik gibi çok özel biraların yapımında kullanılırlar.

 

 

Biranın Kimyasal Yapısı

 

Aşağıdaki resim www.compoundchem.com sitesinden alınmıştır.

Bira Nedir

Bira Nedir

 

 

  • Alfa Asitler

Şerbetçi otunda bulunan bu asit biraya acılık verir. Ana alfa asit olarak humulone en baştadır.

 

  • Beta Asitler

Bu asitlerde şerbetçi otundan gelir ve biraya alfa asitlerden biraz daha keskin acılık verir.

 

  • Esterler

Esterler temel olarak alkolün biradaki organik asit ve şerbetçi otundaki asetil koenzim bileşeniyle tepkimesinden ortaya çıkar. Biraya meyvemsi bir tat verirler. Genellikle ale tiplerinde özellikle Belçika Ale tiplerinde çok ayrımları olabilir.

 

  • Esansiyel Yağlar

Bu yağlar genellikle şerbetçi otunun tat ve aromasına katkıda bulunurlar. Uçucu oldukları için bu yağlardan geleneksel yolla faydalanılmak isteniyorsa şerbetçi otları kaynatmanın sonuna doğru kullanılmalı.

 

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.8 / 5. kaç kişi puanladı: 14

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Beyhan

Çok güzel yazı olmuş . Teşekkürler 🙂

Etem Kızılfeli

Şimdi canım bira çekti gidip içeyim 🙂

error: Content is protected !!
2
0
Would love your thoughts, please comment.x