Bira Şerbeti Wort Nedir?

Yabancıların Wort dediği Türkçe’ye şerbet olarak çevirebileceğimiz bir terimdir. Ama aslında wort  sadece şerbet değil ,mayşelemeden sonra elinizde kalan şekerli sıvı fazda bir çözeltidir.Yani wort kelimesini şerbet olarak çevirirsek şerbet sıcak olacağından soğutulduğunda ise ismine şıra demeliyiz. O yüzden wort kelimesini bazen tam çevirmek sıkıntılı olabiliyor.

Bira Şerbeti Wort Nedir?

Bira Şerbeti Wort Nedir?

Aslında kit biracılığında hazır kiti dökerek direk fermantasyona başlarsınız, bu şırayı hazırlamak ise tam tahıl biracılığının ana hedefidir. Bunu yapmak için önce arpa maltı ve diğer elemanları mayşelemeniz gerekir. Detaylı bilgi için bakınız:

Ev Biracılığında Mayşeleme Nedir?

Eğer torbada bira yapımı yani (BIAB tekniği kullanıyorsanız)  sırasıyla aşağıdaki adımları takip edersiniz:

Ev Biracılığında Vorlauf Nedir?

Ev Biracılığında Yağmurlama Nedir?

Kaynatmadan önce elde edeceğiniz ana ürün  son biraya renk olarak çok benzer. Ama esasen tadı şekerli sulu arpa suyudur ve yoğunluğu daha oturmamıştır.

  • Kaynatmaya geçmeden önce ph dönüşüm testi yapabilirsiniz.
  • Eğer reçetede verildiyse kaynatmadan önce hidrometre ile yoğunluk ölçebilirsiniz. (yalnız dikkat edin sıcaklık hidrometreyi etkiler)

Sonuçta kaynatacağınız sıvı reçeteye uygun miktarda fermente edilebilir şeker içermelidir. İşte şeker ve su içeren bu karışıma temelde wort yani şerbet denir. Artık bu bir başlangıç seviyesinde biradır, buna istediğiniz gibi kaynatma sırasındaki şerbetçi otlarını ve diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz. Bir kere belirli malzemeleri eklerseniz bu şerbet (wort) karakteristik bira haline gelir ve o yapacağınız biranın şerbeti olur. O yüzden bazı temel biralara dikkat edin bu şerbet kısmına kadar malzemeleri aynıdır.

Bira Şerbeti Wort Nedir?

Bira Şerbeti Wort Nedir?

Sonunda kaynatma aşamasına geçerseniz ve reçetedeki miktarlar kadar kaynatırsınız. Kaynatma işleminin detayları için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

Ev Biracılığında Kaynatma Süreci

Kaynatma sonucunda elinizde daha özelleşmiş bir şerbet olacaktır bunu ani soğutarak fermantasyon öncesindeki şırayı elde edersiniz. Göreceğiniz üzere wort kelimesini iki parçaya ayırarak yani şerbet ve şıra olarak kullandık. Artık şıra fazına gelen bu bira çözeltisi fermantasyona hazırdır.

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 5 / 5. kaç kişi puanladı: 4

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x