Ev Biracılığında Vorlauf Nedir?

 

Vorlauf nedir? Ev Biracılığında Vorlauf neden uygulanır?

 

Ev Biracılığı için Vorlauf terimi temel olarak Almanca’da sirkülasyon veya çevrim demektir. Tam tahıl bira yapımında mayşeleme işlemi bittikten sonra ( ve tabii mash-out dediğimiz dinlendirme evresinden sonra) oluşan sıvıda bazı malt çekirdeklerinden çıkan partiküller sıvıda asılı kalır. Bu partiküller daha çok lipit ve kötü tat oluşumunu arttıran maddelerdir.  Bu kötü tat oluşumunu ise kaynama sırasında ortaya çıkarırlar. Oluşan negatif etkileri engellemek ve bir sonraki adım olan yağmurlama için mayşeyi hazırlamak vorlauf ile mümkündür. Normal bir vorlauf süreci 20 litre parti için ortalama 20 dakika sürebilir.

 

Tam Tahıl Bira Yapımında Vorlauf nasıl Uygulanır?

 

Vorlauf kısaca mayşeleme işlemi bittikten sonra aşağıdan bir miktar sıcak mayşeyi alıp temiz bir kap veya sürahi yardımıyla tekrar üstten malt yatağına yavaşça dökme işlemidir. Sıvıyı hızlı ve ani boşaltmak sürece zarar verecektir. Bu işlem mayşenin rengi açılana kadar yapılır, Zaten ilk alınan mayşenin koyu ve tok renkte olduğu açıkça görülebilir. Burada aynı zamanda malt yatağında kalan maltlar filtre görevi görecektir. Sıvıyı malt yatağına homojen yedirmek yararlı olacaktır. Vorlauf önemli ve aslında çok basit bir tam tahıl biracılık işlemidir.

 

Ev Biracılığında Vorlauf Nedir?"

Ev Biracılığında Vorlauf Nedir?

 

Örnek olarak BIAB (Brew in a Bag) yani torbada demeleme yönteminde Vorlauf işlemi aşağıdaki sırayla uygulanabilir:

 

  • Malt torbasını kaynatma kazanın üstünde üstüne asın veya bir ızgara süzgeç yardımıyla üstüne yerleştirin.

 

  • Büyük bir sürahi ile aşağıdan mayşeyi alıp yukarıdan malt yatağına yavaş yavaş dökün. Mayşeyi tüm malt torbasına homojen yedirmeye çalışın.

 

  • Mayşe ilk etapta koyu olacaktır mayşenin rengi açılına kadar işleme devam edin. İşlem sırasında kazandaki mayşeyi karıştırmayın.

 

 

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 5 / 5. kaç kişi puanladı: 13

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x