Evde Bira Yapımı Gerçekleri

 • 13
  Shares

 

Evde bira yapımını ne kadar çok sevsekte bu işin aslında  olumsuz yönleri de var. Genelde yeni başlayanlar bu olumsuzlukları görmezler ve sürece girdikten sonra bira yapımını bırakırlar. Bunun nedeni doğru şekilde bilgiye ulaşamamalarıdır çünkü ticari firmalar sonuçta ürünlerini satmaya çalışıyor. Tabii ki ticari bira malzemesi satan yerlerin forumlarında ve sitelerinde  evde bira yapımının olumsuz yanlarından bahsetmezler. Ama tüm süreçleri nesnel şekilde bilerek bu işe başlarsanız en azından ileride sizi ne beklediğini daha net görebilirsiniz. Şimdi liste şeklinde bu gerçekleri sıralayalım.

 

Şişe Başına Bira Maliyeti

 

 • Kit ile bira yapımı sanıldığı kadar ucuz bir iş değildir. Yani şişesi çok çok ucuza gelmez. Detaylı bilgi için aşağıdaki analize bakabilirsiniz.

 

       Kit ile bira yapımı maliyeti

 

 • Öte yandan tam tahıl bira yapımında da şişe başına düşen maliyet zaten hammadde ile doğru orantılıdır ve yüksektir.Özellikle 2018’in son aylarından beri hammadde ve kit fiyatları aşırı artmaktadır. Eğer ticari içtiğiniz biraları daha ucuza üretmek istiyorsanız bir daha düşünün çünkü evde bira yapımı maliyetleri eskisi gibi değil.

 

 

Kit ile Bira Yapımında İstediğiniz Birayı Yapamazsınız

 

 • Bira kitleri yurtdışından gelir ve belirli çeşit biralarının klonu yani kopyası şeklindedir. Dolayısıyla beğendiğiniz bir bira varsa onun birebir kopyasını çok zor bulursunuz.  Smugglers, Wherry gibi bazı kitler istisnadır ama  bunlara zaten Türkiye’de ticari piyasada rastlamazsınız.

 

Bira Kitlerinde Tarih ve Maya Problemi

 

 • Kitleri mümkün oldukça fabrikadan çıktıktan sonra en çabuk şekilde tüketmek gerekir, bayat kitler özellikle şerbetçi otu konusunda zayıf kalabilir.

 

 • Bir başka konuda kitten çıkan mayalardır, kitin içindeki maya genellikle güvenilmez yapıdadır. Bir kere kapak altında ve çeşitli hava şartlarında beklemiştir. İkincisi bir markanın çoğu bira kitinde aynı çeşit mayayı görürsünüz ki bu pek güzel sonuç vermez.Daha güzel kit yapmak için özel mayaya ihtiyacınız vardır bu da fazladan maliyet demek.

 

 

Evde Lager Bira Yapım Zorluğu

 

 • Hangi birayı yaparsanız yapın evde hakkını vererek  lager ve pilsner yapmak çok zordur. Bunun nedeni fermantasyon süreci  lagerler için yaklaşık 120C’dir. Evde bu seviyede fermantasyon kovasını tutmak problemdir. Genelde bunu yapmak isteyenler evde buzdolaplarını dönüştürürler. Veya çalışma aralığı geniş olan lager maya da kullanabilirsiniz ama ticari lageri yakalamak gene de filtreleme nedeniyle çok zordur.Evde lager yapımı için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

 

       Evde lager yapımı

 

Tam Tahıl Bira Yapımı Zorlukları

 

 • Öncelikle tam tahıl hakkında genel bilginiz azsa aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm,

        Tam tahıl bira yapımı

 

 • Tam tahıl bira yapımı ise apayrı bir süreçtir. Öncelikle daha fazla ekipmana ihtiyacınız vardır bu da yer ve temizlik problemini arttırır. Aşağıdaki yazımıza detaylı bakabilirsiniz:

        Tam tahıl ekipmanları

 

 • İkinci konu tam tahıl bira yapımı gerçekten uzun bir uğraştır  ve sadece şırayı uygun şekilde hazırlamak en az günde 6-7 saatinizi alabilir.

 

 • Doğru ve kendinize özel tam tahıl reçetesi bulmakta zordur bunun için denenmiş reçeteleri uygulamanız size avantaj sağlar.

 

 •  Tam tahıl biracılık özellikle hesaplama isteyen bir iştir, kendinize uyarladığınız bir program  kullanabilirsiniz. Aşağıda yazmış olduğumuz programa göz atabilirsiniz:

      Tam tahıl bira reçetesi programı

 

 • Tabii istediğiniz programı kullanmakta özgürsünüz daha profesyonel program isterseniz       özellikle Beersmith veye brewersfriend gibi programlara da bakın. Ama elinizde hazır bir     reçete yoksa mutlaka programla çalışın.

 

 • Son olarak tam tahıl biracılık için geniş alana ihtiyacınız vardır. Ayrıca ortamın temiz de olması gerekir. Küçük evlerde bu işi yapmak çok zordur kaynatma ve ısıl işlemlerde aşırı buhar çıkışı olur bu da ev duvarlarını ve tavanı nemlendirir. Tam tahıl bira yapacaksanız bunu özellikle dikkate alın.

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 3.3 / 5. kaç kişi puanladı: 7

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x