Tam Tahıl ile Kit Birası Karşılaştırması

 

Tam Tahıl Bira mı  Kit Birası mı?

 

Hangisi daha iyi? Tam tahıl biracılarının çoğu kitten bira yapımını neredeyse bırakmıştır. Genelde tam tahıl biracılığı daha üst seviye biracılık olarak görülmekte. Bu kısmen doğrudur ancak yazının temel amacı aslında hangisinin daha iyi olduğunu tartışmak değil hangisinin size uygun olduğunu artıları ve eksileri ile anlatmaktır.

Artılara ve eksilere girmeden önce belirtmemiz gereken bir konu var, biz kit biracılığını aslında ev biracılığına giriş olarak görmekteyiz. Kendi içinde bile kit biracılığı yeni başlayanlar için çok fazla zorluk içerir. Tabii bu zorlukları pratik kazandıkça aşarsınız. Evet kit biracılığı daha kolaydır ama kendi içinde de zorlukları vardır ve  Türkiye’de şu  an en yaygın bira yapım şeklidir.

Sonuçta hiçbir yöntem  yanlış  değildir  , mayalar bildiğini yapar ve siz sonuca bakarsınız. Hangi yöntemi seçeceğiniz sizin ne istediğinizle ve imkanlarınızla alakalı.

 

 

Tam tahıl bira ile kit birası karşılaştırması

Tam tahıl bira ile kit birası karşılaştırması

 

Kit Biracılığı

 

Türkiye’de yaygındır ve çoğu evde bira yapan kişiler başlangıç kiti alarak yapar, konuya yabancıysanız aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz

 

Kitten bira yapımı

 

Kit Biracılığının Artıları

 

 • Kesinlikle maliyet avantajı vardır, en başta ekipmanları daha basittir ve hammadde ihtiyacı daha azdır.

 

 • Ev içerisinde daha az alanda rahatça bira yapabilirsiniz evi kirletme olasılığınız azalır özellikle kaynatma ve buhar etkileriyle uğraşmazsınız.

 

 • Hata yapma oranınız azalır, çünkü bira kitlerini önerildiği gibi kurduğunuzda yoğunluk ve tat profillerini rahatça yakalayabilirsiniz.

 

 • En büyük özelliği ise tam tahıl tekniğinde çoğu adımı atlayarak zamandan tasarruf edersiniz.

 

 • Kit mayası kullanırsanız maya masrafından da tasarruf edersiniz.

 

 • Yeni başlayanlar için ideal yöntemdir çünkü bu yolla fermantasyon ve şişeleme kısmını çok iyi öğrenirsiniz.

 

 

Kit Biracılığının Eksileri

 

 • Kit mayaları güvenilmezdir sizi yarı yolda bırakabilir, evet kitlerin içinden çıkarlar ama çoğu zaman fazla bekledikleri için verimi düşürürler.

 

 • En büyük eksisi yaratıcı davranamazsınız yani kitin içeriği neyse biranın temelini değiştiremezsiniz. İstediğiniz biraya ulaşmak için ince dokunuşlar yapamazsınız.

 

 • Bira yapımı sizin için gerçek bir hobiyse yani sadece içmek için bira yapmıyorsanız çok değişik tatların peşindeyseniz bir süre sonra sıkılabilirsiniz.

 

 

Tam tahıl bira ile kit birası karşılaştırması

Tam tahıl bira ile kit birası karşılaştırması

 

Tam Tahıl Bira Yapımı

 

Türkiye’de yaygınlaşan tam tahıl biracılığı her geçen gün daha da artmakta. Zor bir süreç olmasına karşın bu işle yoğun uğraşan temel biracılar mevcut ve elimizde eskisinden çok Türkçe kaynak var.

Çoğu ev biracısının bu işe girmek istediğini biliyoruz ancak bu işe kesinlikle kit biracılığı kadar hızlı girmeyin videoları seyredin okuyun ve tekrar tekrar okuyun. Tam tahıl bira yapımı deniz deryadır yıllarca uğraşsanız bile karşınıza yeni bilgi çıkar.

Olaya tam hakim değilseniz önce aşağıdaki yazıyı okuyabilişiniz:

 

Tam tahıl bira yapımı

 

 

Tam Tahıl Bira Yapımı Artıları

 

 • En büyük artısı şüphesiz özgür olmanızdır yani reçeteniz varsa istediğiniz birayı yapabilirsiniz. Yapmak istediğiniz bira tamamen yaratıcılığınıza bağlıdır.

 

 • Şunu kesinlikle söyleyebiliriz tam tahıl bira yapımı biraya karşı algınızı değiştirecektir. Bu işle derin şekilde uğraşıyorsanız bilgi seviyeniz artacaktır ve deneyimle beraber bambaşka bira tatları tanıyacaksınız.

 

 • Ev biracılığını hobi olarak yapıyorsanız tam tahıl biracılığı kit biracılığına göre çok daha fazla tatmin sağlar

 

 

Tam Tahıl Bira Yapımı Eksileri

 

 • Tam tahıl biracılığının en büyük eksisi ekipman ve malzeme maliyetidir. İlk başta bunları iyi etüt etmek gerek.

 

 • Bilgi ve deneyim hesap kitap özellikle tam tahılda daha çok önem kazanır, okumadan araştırmadan bu işe girmek çoğu kişi için hüsranla sonuçlanmaktadır.

 

 • Göründüğünden daha zordur bir tam tahıl bira yapım gününde kendinize kafadan 6-8 saat arasında zaman ayırmalısınız kit birası gibi hızlı yapamazsınız. Çok fazla emek isteyen bir iştir bu işe girmeden önce bunu iyi ölçüp biçin.

 

 • Su buharından ve sudan etkilenmeyen bir alana (garaj veya zemini taş olan bir mekana) ihtiyacınız vardır. Tam tahıl bira yapımında kaynatma sırasında aşırı buhar çıkar bu tavana ve duvarlara zarar verir. Zemine dökülecek herhangi bir sıvı ise zemini etkilememeli.

 

 • Tam tahıl ekipmanları alan kaplar küçük evlerde tam tahıl yapımı zordur. Örnek vermek gerekirse 23 litre standart bira yapmak için ortalama 40 litre kazana gereksinim duyarsınız ki bu gerçekten standart bir ev için büyük bir kazandır.

 

 • Tam tahıl reçetesi okumak ve yazmak bambaşka bir konudur bunun üzerine baya düşünmelisiniz reçeteyi doğru uygulamak için ekipmanınızı özellikle kaynatma kazanını çok iyi tanımalısınız.

 

 

 

Son olarak çok konuşulan bir konu,

 

Tam tahıl bira ile kit birası arasında tat farkı var mı?

 

Öznel bir değerlendirme bu ama uzun dönem kit birası ve tam tahıl yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim,

 

Ne kadar iyi ve kaliteli kit birası yaparsanız yapın ne yazık ki tam tahılın tadına ulaşmanız zor. Çünkü her kit birasında fabrikadan çıkma metalik bir tat profili oluyor. Ancak bunu fark edebilmeniz için belki uzun süre iki yolla da bira yapmanız gerekebilir. Kit birası kötü demiyorum sadece tam tahıla alışınca eninde sonunda kit birasını bırakıyorsunuz.

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 3.9 / 5. kaç kişi puanladı: 13

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x