Porter Nedir?

  • 10
    Shares

 

18 yy İngiltere’sinde  biracılık tarihi için önemli gelişmeler yaşanmaktaydı. Porter bira stili de bu dönemde ortaya çıkmıştır. İngilizce de hamal ve yük taşıyıcısı anlamına gelen Porter’ın o dönem gerçekten bu meslek sahibi insanlar tarafından sevildiği bilinmekte.

Porter özünde siyah ,tatlımsı ve alkol yönünden nispeten sert bir biradır. Amerikan versiyonları özellikle Amarillo  etkisinde yüksek şerbetçi otlu olabilir. Her zaman tam siyah da değildir koyu kahve renge de çalabilir. Çoğunlukla kavrulmuş malt devreye girerse Stout tarzıyla iç içe geçer ve ayrıştırmak zorlaşır.

Rivayete göre ise icadı biraz daha ilginç 1722 yılında Ralph Harwood Londra’nın doğusunda Shoreditch’de Bell Birahanesin’de bu birayı “three threads” yerine bulmuştu. Three threads denen içki aslında üç biranın karışımıydı bu biralar genç brown Ale (mild) , olgun pale ale (twopenny), ve olgun brown ale (stale) karışımıydı.

Porter Nedir?

Porter Nedir?

 

Ancak Porter’ın çıkışı ve yaygınlaşması o kadar da çabuk değildir. Tarihte bazı olaylar kendiliğinden gelişir biz sonra kategori ederiz o yüzden çoğu bulunan türü kategorize etmek zordur. İngiltere’de o döneme baktığımzıda malt vergilerinde artış görülmektedir ve nispeten şerbetçi otu vergisi daha düşüktür. Daha ekonomik ama kaliteden de çok ödün vermeden bira üretmek o dönemde önemliydi.

Daha iyi anlamak için  o dönemin üretimini de göz önüne almamız gerekir. O dönemde biralar üretildikten sonra uzun dönem tahta fıçılarda bekletiiyordu. Sonuçta bu uzun bekletme uzunca bir ikinci fermantasyondu bu sürecin sonunda bira yoğun ester seviyesine ulaşıyordu. Bu esterler ise biraya baş döndüren bir etki veriyordu. Three threads denen tür o dönemdeki biralardan daha gövdeli ve yoğundu. İngiliz Biracıları biraz deney ve biraz da vergiler yüzünden  porter tarzını geliştirmiştir. Bu bira  kahverengi malt ile daha ucuzlamış ve strong ale tarzından daha hafif olmuştur. Şerbetçi otu oranı arttığı için tat oranını ve iç yapısını daha uzun süre korur hale gelmişti. Böylece ekonomik bir bira türü diğer türlerin karşısına çıkmıştır. Bu nedenle dar gelirli kesim tarafından iyice benimsenmiştir.

Porter Nedir?

Porter Nedir?

Porter’ın iki önemli özelliği vardır birincisi koyu olduğu için karışım yapılan eski biralar gibi zahmetli değildir ve hazırlanması eski parti-gyle gibi tekniklere göre daha kolaydır. İkincisi ve önemlisi yüksek oranda üretilmeye başlanan Porter  yeni teknolijilerle  modern endüstriyel biracılığın başlangıcı sayılır.

19 yy’a gelindiğinde Londra’nın büyük çoğunluğuna Porter egemendi. 1830’lu yıllara kadar Porter popülerliğini korumuştur ve yavaş yavaş düşmeye başlamıştır. Önemli etkilerinden biri Porter’ın kendi içinde değişimidir. Kahverengi malt (brown malt) yerine Porter Pale malt ve az miktarda siyah kavrulmuş maltla üretilmeye başlanmıştı. 1820 lerde kavrulmuş arpa da çok bulunduğundan porter daha da koyulaşmıştı ve neredeyse siyah rengi almıştı. Ama  takip eden yıllar ise Porter’ın düşüşü mild ve pale ale türünün yükselişi olacaktı.

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.6 / 5. kaç kişi puanladı: 7

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x