Ev Biracılığında Kaynatma Kazanı Seçimi

  • 14
    Shares

 

Tam tahıl bira yapımına karar verdiniz ancak kazan hacmine karar veremiyorsunuz. Ev biracılığında kaynatma kazanı seçimi zor bir süreçtir malzeme satanlar genelde yüksek hacimde kazan satmak ister ama bunun geçerli nedenleri de vardır.

 

O zaman kafamızdaki soru işaretlerinden birini kouşalım, ev biracılığında kaynatma kazanı nasıl seçilir?

 

1) Kaynatma Kazanının Hacmine Karar Verin

 

Yeni başlayanların en çok yaptığı hata yanlış boyutta kazan seçmektir. Genelde kaç litre bira yapacaksak onun biraz üstünü seçme eğilimindeyizdir. Halbuki durum birazcık farklı. Yapacağınız bira türüne göre kazan boyutları değişir.

Mesela 23 litre bira yapacaksanız farklı gövde ağırlıklarındaki biralarda seçeceğiniz kazan oranları değişecektir. Bunun nedeni bira ne kadar gövdeli ve alkollü ise içindeki malt miktarının o kadar artmasıdır. Mayşeleme sırasında bu kendini gösterir.

 

Pilsner,Belçika ale ve Weizenbock birasını ele alalım. Bu türlerde kazan hacmi ve buharlaşma farklı etkiler gösterir.

saate 3 litre kaynatma yapan kazan için değerler aşağıdaki gibidir:

 

Ev biracılığında kaynatma kazanı seçimi

Ev biracılığında kaynatma kazanı seçimi

 

Ev biracılığında kaynatma kazanı seçimi

Ev biracılığında kaynatma kazanı seçimi

 

Görüldüğü üzere 23 litre bira yapmak isterseniz ortalama 40 litre kazan idealdir. Konu tamamen ne kadar ölçüde bira yaptığınız ve ne kadar ağır gövdeli bira yapacağınızla ilgili.

Kazan ölçülerini aldıktan sonra kazanın gerçek en boy yükseklik ölçülerini alın ve evinize uygun olup olmadığına karar verin.

Kazanlar internet üzerinde küçük gözükürler ama eve geldiklerinde paketten kocaman çıkarlar. Mutlaka kazan ölçülerini önceden alıp nereye yerleştireceğinizi tespit edin. Büyük kazanlar özellikle kaynatma sırasında aşırı buhar çıkarırlar tavanı ve duvarı nemlendirip zarar verebilirler. Taş zemin ve fayans yüzeyde çalışmak avantajdır.

 

 

2) Tam Tahıl Bira Sisteminize Karar Verin

 

Ev biracılığında kaynatma kazanı seçimi

Ev biracılığında kaynatma kazanı seçimi

 

Kaynatma hacmine karar vedikten sonra nasıl bir sistem düşünüyorsunuz ona karar verin.

Nasıl bir sistem kuracağınız ise ayrı bir konu mümkünse içinde elektrik kontrolünün bulunduğu  bir sistem seçin. Nedeni ise tabii ki sıcaklık kontrolü artık tüm biracılar elektrikli kazanlara geçiyor.

 

 

3) Kazan Seçiminde Malzemeye Dikkat Edin

 

Alüminyum kazan mı? Paslanmaz çelik kazan mı?

 

Birincisi zaten elektrikli sistem kuracaksanız alüminyum kazan tartışma konusu değildir.

İkincisi paslanmaz çelik kullanmak varken alüminyum üzerine tartışmaya gerçekten gerek yok.

Alüminyum paslanır ve bakımının çok iyi yapılması gerekir alüminyum için kullanacağınız kimyasala da dikkat etmelisiniz, temizlik yaparken yüzeyini çok çok çizmemelisiniz.

Bizim için alüminyum konusu kullanan kişinin özenine ve dikkatine bağlıdır yani görecelidir. Ayrıca bilimsel tartışmalar hala alüminyumu şüpheli bir gıda pişirme malzemesi durumuna getirmiştir.

Bütün bu sebeplerden dolayı  paslanmaz çelik varken alüminyum kullanmanızı önermiyoruz. Zaten bu konvansiyonel ocak kazanlarıyla alakalı bir konu ve büyük çoğunluk elektrikli sisteme geçiş yapmakta.

 

4) Ev Biracılığı İçin Hemen Pahalı Profesyonel Elektrikli Kazan Almayın

Bira yapmayı gerçekten bir hobi olarak görüyorsanız tavsiyem kazan ekipmanlarını kendiniz toplayın. Kendinize özel istediğiniz boyutta kazan tasarlayın. Sonuçta şunu göreceksiniz aşağıdaki resimdeki gibi basit bir su ısıtıcısını bira kazanına dönüştürmek gerçekten çok kolay yeter ki isteyin. Profesyonel alacağınız bir kazan özel birine yaptırmıyorsanız. sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermeyebilir. Ayrıca profesyonel kazanlar ithal ise yedek parça sorunu olabilir.

 

Su ısıtıcı ile Bira Makinesi Yapımı

Su ısıtıcı ile Bira Makinesi Yapımı

 

 

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.8 / 5. kaç kişi puanladı: 18

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x