Temel Tam Tahıl Bira Reçeteleri

 

Bu yazıda yeni başlayan arkadaşlar için zorluk seviyesine göre temel tam tahıl bira reçeteleri ele alınacaktır. Yazı belki bir rehber olarak kullanılabilir onun dışında bazı önerilerde yapılacaktır. Reçeteler genel olarak 24 litre olacak çünkü muhtemelen piyasadan kazan alırsanız 40 litre civarında olur ve zaten kit yapımından 23-24 litre yapmaya alışıksınızdır. Şimdi başlayalım!

1) Temel Pilsner Tam Tahıl Bira Reçetesi

Reçeteyi İndir

 

Bu reçete temel bir smash yani tek malt tek şerbetçi otu reçetesidir. Lager mayası kullanır ancak çoğu lager mayası oda sıcaklığında da çalışır. Tabii oda sıcaklığında pilsner yapmak ne kadar doğru ama bence temel seviyede bu reçete ile başlanmalı çünkü biz pilsner seven bir milletiz. Bu reçetede temel teknikleri ve klasik şerbetçi otu kullanım tekniğini  öğrenirsiniz. Güzel bir başlangıç reçetesidir ama oda sıcaklığında ticari pilsner tadı da beklemeyin.

 

biraz-bira-recetesi-Pilsner

 

 

 

2) Temel Buğday Birası Tam Tahıl Reçetesi

 

Reçeteyi İndir

 

Yüksek ihtimal ilk bira da başarı olursanız hemen buğday birasını yapmak isteyeceksiniz. Klasik bir buğday birası acı olmaz ve ilk başta kolay biçimde pilsner maltla buğday maltını yarı yarıya karıştırsanız daha iyi olur. Sonra oranlarla  ve tatla oynarsınız.

 

Temel Buğday Birası Reçetesi

 

 

 

 

3) Temel Belçika Ale Tam Tahıl Bira Reçetesi

 

Reçeteyi İndir

 

İki önemli birayı yaptıktan sonra biraz yoğunluğu arttırarak daha gövdeli ve ağır bira yapıp tecrübenizi sınayabilirsiniz. Bunun yanında candi şekerini de kullanabilirsiniz. Unutmayın aşamalı olarak öğrenmek istiyorsanız her reçetede yeni bir teknik öğrenmelisiniz.

 

Temel Belçika Ale Tam Tahıl Bira Reçetesi

 

 

 

 

 

4) Temel İngiliz Ale Tam Tahıl Bira Reçetesi

 

Reçeteyi İndir

 

Belçika’dan İngiltere’ye gelelim bizim de çok sevdiğimiz İngiliz ale biralarını deneyimlemeyi unutmayın. Burada temel olarak yeni bir teknik kullanabilirsiniz. Şerbetçi otundan aroma almak için kaynatmadan sonra şerbeti 75 santigrat derecelere soğutarak şerbetçi otu ekleme deneyleri yapabilirsiniz. Bu biranıza aroma katacaktır.

 

Temel İngiliz Ale Reçetesi

 

 

 

 

5) Temel Amerikan Ale Tam Tahıl Bira Reçetesi

 

Reçeteyi İndir

 

Eğer IPA gibi tarzlara meraklıysanız Amerikan reçetelerini de incelemelisiniz. Artık 5. reçetede tüm bildiğiniz şerbetçi otu tekniklerini kullanabilirsiniz. Yani klasik ekleme, şerbeti soğuturken ekleme ve soğuk ekleme gibi teknikler. Açıkçası 5 reçete size her detayı öğretecektir.

 

Temel Amerikan Ale

 

 

 

 

6) Temel Lager Reçetesi

 

Reçeteyi İndir

 

Artık tüm tekniklerle esaslı bir lager yapabilirsiniz bu reçetede imkanınız varsa soğutma kontrolleri üzerine çalışıp düşük sıcaklıklarda fermantasyon yapabilirsiniz.  Bu noktadan sonra artık kendi kişisel zevkinize göre her türlü birayı yapacağınıza eminim.

 

Temel Lager Reçetesi

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.7 / 5. kaç kişi puanladı: 13

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beyhan

Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler, emeğinize sağlık

Çağdaş

Hocam ellerinize sağlık sizden birde bock bira reçetesi öğrenebilir miyiz

Çağdaş

Yani hiç farketmez eisbock doppelbock
Bu arada çok teşekkürler çok ilgilisiniz

Çağdaş

Dunklerbock da olur

Çağdaş

Dunklerbock da olur
Kusacası her türlü bock benim için uygundur

Çağdaş

Bock , doppel bock, weisen bock
Kısaca bock hocam hiç farketmez

Çağdaş

Çok saolun

murat

merhabalar yazılarınızı ve video paylaşımlarınızı takip ediyorum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.benim sormak istediğim sizin videonuzda yaptığığınız gibi 12 litre üretmek istiyorum reçetelerde her zaman 24 litre gösteriliyor 12 litre yapmak için reçetedeki değerlerin tam yarısını kullanmak uygun olurmu merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden.

error: Content is protected !!
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x