Rauchbier Nedir?

  • 19
    Shares

 

Rauchbier kelimesinin tam karşılığı “duman birası” yani isli biradır ve gerçekten isli et gibi tadı vardır. Çok eski bir bira çeşidi olduğu düşünülmekte belki de tüm biraların kökeninde bu isli bira var. Bira yaparken çimlenme sürecini durdurmak için arpa kurutulurdu. Güneşte kurutmak eskiden zor olduğundan da en iyi yol ateşin üzerinde kurutmaktı. Doğal olarak maltı direk ateşin üzerinde kuruttuğunuz zaman dumanın bir kısmı arpa tarafından emilecektir. Günümüzde yeşil maltlar modern tekniklerle dumansız kurutulabiliyor ancak bazı geleneksel tatlar arayan butik biracılar hala bu eski tekniği uygularlar.

Almanya’da bu biranın en büyük temsilcilerinden biri Bamberg kentinde Aecht Schlenkerla’dır. UNESCO kültür mirası olan Bamberg (altstadt) eski şehrin içindedir. Şu an Trum ailesi tarafından işletilir. Esasında bir ortaçağ birahanesi olan “The Blue Lion” yaklaşık 500 yıldır isli bira üretir. Kendi tesislerinde maltı geleneksel yolla kurutup kayın ağacı ile isliyorlar. Onların isli birası( Marzen, Weizen, Helles) Rauchbier’ın nasıl olması gerektiği hakkında altın standartlardadır ancak bugün her üreticinin kendine göre de bir standarttı oluşmuştur.

 

Rauchbier nedir?

Rauchbier nedir?

Çoğu insan alışık olmadığı için bu tadı sevmeyebilir bazıları ise bağımlısı olur. Baskın tat genelde isli et, kamp ateşi kokusu ve biraz tatlımsı malt şeklindedir, şerbetçi otu orta derecelerde hissedilir. Şerbetçi otunu biraz daha ön plana çıkarmak için güçlü bir şerbetçi otu kullanmak gerekebilir. Özellikle ev yapımı birada isli malt kullanacaksanız bu özelliğe dikkat etmelisiniz çünkü is tadı şerbetçi otunu bastırabilir. Günümüzde isli malt çeşidi olarak özellikle “kayın isli malt” popülerdir. Sadece Rauchbier için düşünmemek gerekiyor bu isli malt “stout ve porter” gibi siyah biralarda da kullanılabilir. Hatta bununla ilgili  “smoke porter” , “smoke stout” gibi bira çeşitleri de vardır.

Güçlü bir is tadı olan klasik isli bira genelde kayın ağacı ile füme edilen (tütsülenen) maltla yapılır, kayın ağacı malta çok yoğun bir is verebilir. Bunun yanında meşe ağacı da kullanılabilir.  Ancak meşe ağacı biraz daha yumuşak is vermek için kullanılır. Bu iki ağaçta az reçine içermesi nedeniyle kurudurlar bu yüzden reçine yanmasından oluşacak istenmeyen aromaları barındırmazlar.

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 5 / 5. kaç kişi puanladı: 5

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x