Irish Red Ale Nedir?

  • 3
    Shares

 

Irish Red Ale İrlanda’ya özgü bir kırmızı biradır ve ilk defa 8. Veya 9. yy’da bir İrlanda şiirinde bahsedilir. Tabii o zamanlar şerbetçi otu içermeyen mersin ve çeşitli otlar içeren bir içecekti. Modern stil genel olarak 1710 yılında Kilkenny bölgesinde İngiliz Pale Ale tarzında daha çok malta odaklanıp şerbetçi otu miktarı azaltılarak türemiştir. Bunun yanında kavrulmuş arpa ve renk için biraz Crystal Malt kullanılmıştır. Az şerbetçi otu kullanılmasının sebebi şerbetçi otunun İrlanda’da çok dayanmaması ve daha da önemlisi İngiltere’den ithalat vergilerinin çok yüksek olmasıydı. Irish Red Ale ne yazık ki İrlanda’daki akrabaları porter ve dry stout kadar popüler değildir.

Kilkenny’de Smithwicks birahanesi 1710 yılında kendisiyle aynı isimde  “Smithwick”s adında bir red ale üretmiştir. Bira ürettikleri yer 14. yy’dan kalma Frensizken rahiplerin ale tarzı bira ürettiği bir alandı. Zamanında var olan dünyanın en eski İrlanda bira eviydi. Bu birahane 1966 yılında Guiness tarafından satın alınmıştır. Kilkenny’deki üretim 31 Aralık 2013 yılında bitmiştir ve şu an marka St. James Gate biracılıkta Dublin merkezli olarak devam etmektedir. Kilkenny’deki bina günümüzde ziyaretçilere açık bir müze şeklindedir.

 

irish red ale nedir?

irish red ale nedir?

Detaylı bilgi isteyenler için aşağıdaki gibi bir siteleri var:

 

https://www.smithwicksexperience.com/

 

 

“Irish Red Ale”  tarzını daha iyi anlamak için

 

http://www.greatfermentations.com/irish-red-ale-recipe/

 

Sitesindeki genel irish red ale bira reçetesine hızlı bakarsak

 

 

irish red ale nedir?

irish red ale nedir?

 

 

Reçetenin içerdiği şerbetçi otları İngiliz klasiği Fuggle ve Challenger miktarları gayet düşük. Genel formüller zaten Maris Otter ve Pale Ale maltı üzerinde yoğunlaşıyor. Tabii değişik Amerikan maltlarıyla ve şerbetçi otlarıyla formülleri bulabilirsiniz ama malzemeler yüksek ihtimal birbirinin türevi olacaktır. Bazı formüllerde “chocolate black”  malt tarzları da görülür ama bu maltlar birayı karamelize eder ve biranın rengi kararır. Bu tarzın formülünü çok iyi okumak veya yazmak gerekir.  Önemli olan kırmızı rengin az eklenen kavrulmuş arpa ve maltlardan geldiğini bilmektir.

Ale tipi olmasına rağmen mümkün olduğunca fermantasyon sıcaklığının düşük tutulması önerilir. Bazen ale mayasıyla bazen lager mayasıyla üretilebilir.  Geleneksel açıdan bakarsanız tabii İrlanda ale mayası ile üretmeniz gerekir. Türkiye’de bu tip maya yok sanırım bunun yerine Empire Ale M15 gibi İngiliz mayası kullanabilirsiniz. Veya direk klasik S04 mayası kullanın. Formül sizi yönlendirecektir. Daha temiz karakterde bir bira istiyorsanız lager mayası kullanabilirsiniz.

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.5 / 5. kaç kişi puanladı: 2

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x