Diasetil Dinlendirmesi

 

Diasetil özellikle lager yapımında ev biracılarının çoğu kez karşılaştığı tereyağı tadını andıran ve fermantasyon sonucunda ortaya çıkan bir yan üründür. Dolayısıyla fermantasyon değişkenleri diasetilin oluşumu ile doğrudan ilişkilidir.

Diasetil her bira yapımında karşımıza çıkar ama kabul edilebilir sınırlarda olması gerekmektedir. Lagerin kuru ve düz tadını bozan diasetil gerçekten de tam bir lager düşmanıdır. O yüzden lagerlerde az da olsa diasetil dinlendirmesi (diacetyl rest) istenir. Tabii ki ev biracılığında oluşma miktarı ve kontrolü daha zordur.

Belki de en çok müdahale edebileceğimiz iki önemli konu hijyen ve sıcaklıktır. İleride göreceğimiz diasetil dinlendirmesi tamamen doğru zamanda sıcaklık ayarlama ile ilgilidir.  Seçeceğiniz maya da önemlidir çünkü diasetili maya bakteri ile beraber oluşturur. Bakterinin varlığını da hijyen ile minimuma indirirsiniz. En son şırayı havalandırarak (genelde çalkalayarak) sağlıklı bir maya üreme ortamı oluşturursunuz. Oksijenin varlığı da diasetili artırır o yüzden sifonlama ve şişeleme de oksijen girdisini minimum tutun.

Gördüğünüz üzere başka yazılarda sürekli anlattığımız temel bira yapım adımlarının zincir halinde bir sürü etkilediği durum var. Adımları zaten birebir uyguladığınız zaman çoğu hatayı elemiş oluyorsunuz.

Diasetilin şöyle kötü bir özelliği vardır diğer istenmeyen tatlar gibi bir kez şişeye veya fıçıya girdi mi  fermantasyon işlemine yavaş yavaş orada devam eder. Zamanla aşırı değişken kararsız bir içkiye sahip olabilirsiniz. Ama ev biraları en iyi tadı aldığınız an bolca tüketin derim tatlar her an değişebilir.

Aşağıdaki grafik temelde whitelabs sitesinin dokümanından türetilmiştir. Ek olarak üzerine fermantasyon fazları yazılmıştır. Dokümanın aslına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsin:

Whitelabs doküman

 

Diasetil Dinlendirmesi

Diasetil Dinlendirmesi

Fermantasyon evrelerini daha önce yazmıştık grafikten büyüme fazında nasıl diasetil arttığını görebilirsiniz. Fermantasyon evreleri için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

 

Fermantasyon Evreleri 

 

Diasetil Dinlendirmesi (Diacetyl Rest) Nasıl Uygulanır?

 

Diasetil dinlendirmesi genellikle lager tarzlarına yapılır. Ana nedeni de diasetil azalma seviyelerinin soğuk sıcaklıklarda daha az olmasıdır. Lagerlerde diasetil istenmemesinin yanısıra uygulama açısından da olaya bakmak gerek. Diasetil dinlendirmesinin iki ana değişkeni vardır:

 

Sıcaklık

Lager fermantasyon  sıcaklığı  yaklaşık  11-120C’dir. Diasetil dinlendirmesinde bunu yavaş yavaş her gün 1-20C hedef sıcaklık aralığına yani  18-200C civarına getirmelisiniz.

Düşük sıcaklıkta ale fermente ediyorsanız bunu ale için de uygulayabilirsiniz ama zaten standart ale biralar 180C derecede yapılır. Dolayısıyla diasetil dinlendirmesini ale biralarda yapmak çok mantıklı değildir.

 

 

Zamanlama

 

Ne zaman diasetil dinlendirmesine başlanmalı?

 

Ne zaman diasetil dinlendirmesi yapacağınıza seçtiğiniz maya son yoğunluk değerleriyle size söyler ve siz bunu hidrometre ile okursunuz. Bu işlem fermantasyonun en sonunda değil fermantasyon un bitimine yakın yapılır.

Öncelikle son yoğunluğunuzu (FG) bilmelisiniz. Son yoğunluğunuzu bilmiyorsanız aşağıdaki yazıyı öneririm:

Maya sindirim oranı

Gene whitelabs’a gidersek şöyle bir sonuç çıkıyor:

Son yoğunluğun 2-5 puan fazlasında diasetil dinlendirme işlemine başlayabiliriz.

 

OG ilk yoğunluk 1.050

Maya sindirim oranı : %80

FG son yoğunluk: 1.010

olacaktır

Diasetil işlemi için başlama yoğunluğu : 1.015

olacaktır

 

Ancak şöyle bir konu var son yoğunluğu lagerde ölçtüğünüzde düşük sıcaklık değerlerinde hidrometre okuması yapmak problemlidir. Pratikte hava kilidindeki kabarcıklara bakabilirsiniz hava kilidindeki kabarcıklar yoğun fermantasyondan sonra dakikada 4 ve daha az sayıya düşüyorsa diasetil dinlendirmesine başlanabilir.

 

Uygulamalı Diasetil Dinlendirmesi

 

Lager fermantasyonuna başlayın ilk altı gün içinde yoğun hava kabarcığı çıkışı olacak ilk hava kabarcığı geç çıkabilir.

 

Diasetil Dinlendirmesi

Diasetil Dinlendirmesi

 

Örnek olarak 6. Gün hava kabarcığı sayısı dakikada 4  civarına düşerse sıcaklığı yavaş yavaş 200C civarına arttırın ve birkaç gün bekleyin dikkat  ederseniz lager fermantasyonunu tam ortasında kestik ve yavaş yavaş ale fermantasyonu sıcaklıklarına getirdik. Bu şekilde diasetil tatlarından kurtulacağız.

 

Diasetil Dinlendirmesi

Diasetil Dinlendirmesi

 

 

Diasetil dinlendirmesinden sonra genellikle soğuk şoklama yani cold crash gelir bu konuda detaylı bilgi isterseniz aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

 

Cold crash soğuk şoklama nedir?

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 5 / 5. kaç kişi puanladı: 4

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x