Ale Nedir?

  • 25
    Shares

 

Biralar genel olarak fermantasyon şekillerine göre sınıflanırlar.

1)Ale tipi biralar
Dünyanın en eski ve daha karmaşık tatlara sahip birasıdır. En belirgin farkı fermantasyon sıcaklığı 180C-22-0C arasında olmasıdır.

2)Lager tipi biralar
Lager için ise durum farklıdır, Lager soğutma endüstrisinin gelişmesiyle daha düşük derecelerde fermente olabilir. Lager nedir yazımız için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz:

 

Lager nedir?

,

Ayrıca ale ile lager hakkında daha fazla karşılaştırmalı bilgi isterseniz aşağıdaki bağlantıyı tıklamanızı öneririm:

 

Ale lager farkı nedir?

 

Ale tipi fermantasyonu karışık bir süreçtir ve tat aralığı geniştir. Ayrıca fermantasyon değerleri evde bira yapımına uygundur. Bu yüzden genellikle ev biracılarının tercih ettiği türdür.

En eski zamanlardan beri ale birası üretilmektedir, bu gün lager ile ünlü Almanlar ve Çekler eski zamanlarda ale üretiyordu. Lager aslında ale tipi birada öğrenilen tecrübelerle teknik olarak kontrolü daha iyi yapılan bir bira çeşididir. Çoğunlukla lager de ale kadar ağır olmadığı için günümüzde geniş kitleler tarafından benimsenmiştir.

 

Ale Biranın Genel Özellikleri nedir?

 

1)Ale biranın tat gamı zengindir ve karmaşık bir tat yapısına sahiptir.

2)Biraz daha meyvemsi ve aromatik olmaya meyillidir.

3)Belçika Ale biraları başta olmak üzere bir çok ale birası yoğun ve IBU değerleri yüksektir. IBU hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

 

IBU  nedir?

 

Ale Bira Kaç Derecede Servis Edilmeli?

 

Genel olarak ale bira gereğinden fazla soğuk servis edilmektedir. Ale biralarda kendi içerisinde değişik sıcaklıklarda servis edilir ama bir lager gibi aşırı soğuk servis edilmez.

Biraların içim sıcaklığı ile daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz:

En uygun Bira İçim sıcaklıkları

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Sorumluluk Reddi

Site 18 yaş üzerindekilere hitap etmektedir. Sitedeki bilgiler sadece bilgilendirmek amaçlıdır. Alkollü içeceklerle ilgili herhangi bir ticari maksatı yoktur. Yazıları okuyanların belli bir bilinç seviyesinde kendi kararlarını verebilecek bireyler olduğu varsayılmaktadır. Alkol kullanımana karşı özendirici bir üslup kullanılmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!