Maya Yıkama Nasıl Yapılır?

 

Forumlarda gördüğüm kadarıyla maya yıkama konusu çoğu kişinin ilgisini çekmekte. Dikkat çekmesinin bir nedeni sanırım ticari sitelerde satılan mayanın biraz pahalı olması. Tabii herkes bira yaptıktan sonra  dip tortusundan maya yapmak isteyebilir bu çok normal. Mesela ben o tortu ile ekmek yapmayı tercih ediyorum. Bu yöntemi kullansanız da kullanmasanız da sonuçta evde bira yapıyorsanız tekniği bilmeniz gerekiyor.

Maya yıkama fermantasyondan sonra aldığınız dip tortusunu başka bir sefer kullanmak için içindeki mayayı temizleyerek alma işlemidir.

İhtiyacınız olanlar

4 adet 1 litre metal kilitli kavanoz

1 adet 5 litre damacana

Bira yapım kovaları

 

  • 4 litre suyu 15 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın, isteğe bağlı buzdolabına koyabilirsiniz.

 

,

  • Kaynama sırasında vakit kaybetmeyin uygun kimyasallarla (starsan PBW) kapları temizleyin

 

 

 

  • Birayı fermantasyon kabından başka kaba sifonlayın (veya isteğe bağlı şişeleyin) sonuçta birinci fermantasyon mayası kullanmanız daha verimli olur.

 

 

  • Dip tortusunu kovada bırakın ve oda sıcaklığına soğumaya bıraktığınız kaptaki suyu fermantasyon kabına boşaltın ve çalkayın. Kapağını kapatmayı unutmayın

 

 

  • 20-30 dakika fermantasyon kabında oda sıcaklığında hareketsiz şekilde bekletin, artık maddeler çökelecektir maya süt görünümdeki bir sıvı oluşturacak, dibe ise artık maddeler çökecektir.

 

 

  • Üstteki sıvıyı yavaşça ve dikkatlice 5 litrelik damacanaya dökün ve artığı mümkün olduğunca geride bırakın. Geride kalan artık zaten sıvı değildir döktüğünüz sıvının katılaştığını hissettiğiniz an durun.

 

 

  • 5 litrelik damacanayı kapatın ve çalkalayın tekrar aynı işlemi uygulayacağız dolayısıyla 20-30 dakika hareketsiz oda sıcaklığında bekletin. Damacana dibinde çökelme göreceksiniz

 

 

  • Sonra açın ve bu sefer 1 litrelik damacanadan kavanozlara dikkatlice dökün. Gene artık madde dipte kalacak.

 

 

 

  • Kavanozları kapatın ve buzdolabına koyun birkaç gün içinde soğukla beraber maya dibe çökecektir. Maya yıkama işleme aslında bu kadar kolay. Temelde fermantasyon kabına oda sıcaklığında bir miktar su konuluyor ve çalkalanıyor, oradan bir süre bekledikten sonra sıvı kısım küçük bir damacanaya aktarılıyor tekrar çalkalanıyor en son sıvı kısım küçük kavanozlara aktarılıyor.

 

 

  • Bu arada çöken kavanozlara hangi mayadan aldığınızı etiketlemenizde fayda var.

 

Birkaç eklemem gereken not var:

 

Öncelikle buzdolabına koyduğumuz zaman mayanın oluşumunu gözlemlemeniz gerek. Maya beyaz krema renginde olmalı kahverengiye çalmaya başlamışsa mayalar ölmeye başlamıştır. Bu şekilde maya 1-2 ay dayanabilir.

Yıkayacağınız maya mümkün olduğunca hafif alkollü (%6,5 altı) ve şerbetçi otsuz olmalı. Yani ne kadar nötr o kadar iyi diyebiliriz.

Bu yöntemde hazırladığınız mayayı direk yeni fermente edeceğiniz bira için bir hafta içinde kullanmanız gerek, tabii yeteri kadar maya çökeldiyse. Ancak bir haftadan sonra mayadan emin olmama ihtimaliniz fazla. Bunun için direk kullanmak yerine “starter” hazırlamanız her zaman avantajdır. Starter yaparsanız mayayı çoğaltmışta olursunuz.

Bir uygulama yapacağız ancak bir ufak ve önemli nokta daha var:

AHA  (American Homebrewers Association)’a göre

Yaptığımız işin ismine  maya yıkama diyoruz ama aslında anlattığımız işlemin adı (Yeast Rinsing) yani çalkalama ve durulama işlemidir.

Yeast Washing diye başka bir işlem vardır buda durulamadan sonraki işlem yani mayayı daha da steril etmek için kullanılır. Bunun için mayayı dökmeden önce maya 2-40C ‘lere soğutulur ve fosforik asit eklemesi yapılır. Ben şahsen denemedim o yüzden detaylarına girmeyeceğim ama detaylarına internette bakabilirsiniz.

Son olarak mayayı yıkadınız her şeyi uygun yaptınız  ancak çökelttiğiniz mayadan ne kadar kullanacağınızı bilmiyorsunuz. İşte asıl soru burada , Mr. Malty adlı sitede bunu hesaplayabiliyoruz ancak buda tahmini bir değer.

Bir örnek yapalım “Smugglers”  kitinin bir teneke kutusunu (12 litre hacimde ) yıkadığımız 3 günlük maya ile yapalım. Mr. Malty’e değerleri girip ne kadar maya kullanacağımızı öğrenmeliyiz. Mr. Malty’nin bu değerleri 3-4 günlük yıkama sonucunda oluşacak maya için tahmini standart değerlerdir. O yüzden ekrana ilk çıkan maya yoğunluk değerini direk kullanabiliriz.

 

 

Repitching from Slury sekmesini seçiyoruz.

OG’yi giriyoruz

Başlangıç hacmini galon cinsinden giriyoruz.

Aşağıda reset butonlarına basıyoruz standart ortalama değerlerde çalışacağız.

Calculate tuşuna basıyoruz ve mililitre cinsinden ne kadar maya katacağımızı program söylüyor.

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.4 / 5. kaç kişi puanladı: 7

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir
error: Content is protected !!