İki Sıralı ve Altı Sıralı Arpa Farkı

  • 13
    Shares

 

2019 yılına girerken özellikle evde arpa maltı üretimi konusu tam tahıl biracılar arasında  çok konuşulmaya başlandı. Tabii burada artan fiyatların ciddi bir etkisi var. Profesyonel şekilde malt üretmek pek mümkün olmasa da ev birası için yeterli bir malt üretimi gerçekleştirilebilirsiniz. Sonuçta ev birası zaten bir hobi kimse sizden profesyonel malt üretmenizi beklemiyor.

Fakat arpa maltı üretecekseniz genelde malt aldığınız yerler konu hakkında teknik olarak çok bilgi sahibi değildir. Gene de sitelerde okuduğunuz çok genel bir arpa ayrımı vardır ve bu ayrımı bilmeniz gerekir. Bira yapımı için arpalar genel olarak iki sınıfta incelenir:

 

İki Sıralı Arpalar (two-row)

 

İki Sıralı ve Altı Sıralı Arpa Farkı

İki Sıralı ve Altı Sıralı Arpa Farkı

 

 

Altı Sıralı Arpalar (six-row)

 

İki Sıralı ve Altı Sıralı Arpa Farkı

İki Sıralı ve Altı Sıralı Arpa Farkı

 

Bu ayrım görüntü olarak arpa tohumlarının dizilimiyle alakalıdır.

 

 

Çift Sıralı Arpa ile Altı Sıralı Arpalar Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Avrupa biralarını referans alırsanız çift sıralı arpa bira arpasıyken, altı sıralı arpa yem arpası olarak kabul edilir.  Çift sıralı arpanın tohumları daha büyük olduğu için içindeki nişasta oranı daha fazladır. Bunun yanında altı sıralı arpa ise daha küçük tanelidir. Tabii ki büyük altı sıralı arpa da kullanılabilir ama kırma işlemlerinde zordur. Genellikle altı sıralı arpa boyları çok standart değildir.

İki sıralı arpada tat olarak daha maltsı dediğimiz tat vardır altı sıralı maltta ise bunun etkisi azalır. Pilsner tarzı maltsı biralar ile uğraşıyorsanız altı sıralı pek tercih edilmemeli.

Altı sıralı arpanın bir dezavantajı daha fazla protein içermesidir bu biraz daha bulanıklığa yol açacaktır.

 

 

Neden Bazı Bira Reçetelerinde Altı Sıralı Arpa Kullanılır?

 

En büyük altı sıralı arpa avantajlarından biri diastatik gücünün yüksek olmasıdır. Bu mayşeleme sırasında daha fazla yoğunlukta nişastanın şekere dönüşmesi demektir.

Altı sıralı malttan da bira olur ve bu biraya daha özel maltları da ekleyebilirsiniz. Bazı forumlarda altı sıralı malttan kesinlikle  bira olmaz tarzında  yazılar okudum. Tabii mesela amaç bir Avrupa birasını birebir kopyalamaksa yüksek ihtimal yanlış tercihtir. Zaten ev biracılığındaki mayşe verimlerini düşünürseniz aslında altı sıralı arpa kullanmak sıkıntı olmayacaktır.

 

 

İki Sıralı ve Altı Sıralı Arpa Farkı

İki Sıralı ve Altı Sıralı Arpa Farkı

 

 

Altı Sıralı Malt Mı Yoksa İki Sıralı Malt Mı Daha İyi?

 

Bu soru aslında ev biracısı için maltı nereden temin ettiği ile alakalı. Herhangi bir tedarikçiden hazır malt alıyorsanız zaten yüksek ihtimal bu malt iki sıralı arpadan yapılmıştır ve Avrupa biralarına birebir uygundur.

Ancak maltı kendiniz yapacaksanız aldığınız maltın iki sıralı mı altı sıralı mı olduğunu bilemeyebilirsiniz. Bu durumda kendi maltını üretenler her işlemi doğru yapsa da kullandığı malzemeyi bilmediği için ilginç sürprizlerle karşılaşabilir.

Avrupa’nın aksine Kuzey Amerika’da ise biraz durum farklı bazı biracılar altı sıralı arpanın da normal bira arpası olduğunu kabul etmekte. Bu yüzden bazı Amerikan türleri ise özel olarak altı sıra malt ister, aslında gerçekten olay ne yapmak istediğinizle ve malzeme tedariki ile alakalı bir konudur. Ev biracılığında özellikle bu tarz konuları kurala bağlamamak gerekir.

 

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.5 / 5. kaç kişi puanladı: 13

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x