Ev Biracılığında İkinci Fermantasyon

 • 11
  Shares

 

İkinci Fermantasyon Nedir?

Evde bira yapan çoğu kişi kesinlikle birasının bulanık olduğunu söylüyordur ve şişede uzun süre bekletse de dibinde tortu kaldığından şikayet ediyordur. Birayı şişeye koyup dikey dinlendirirseniz tıpkı kovada olduğu gibi mayalar dibe çökecektir. Sonra dinlendirdiğiniz birayı açtığınızda şişenin sonuna kadar berrak bir renkte gelen bira, en sonunda bulanıklaşacaktır ve tadı bozulacaktır. Bu genel bir ev biracılığı sorunudur.

Tortuyu en aza indirmenin en iyi yolu ikinci fermantasyon işlemini yapmaktır (çoğu yerde opsiyonel dense de bence zorunludur ve fermantasyonun en önemli bölümüdür). Tortudan kurtulduğunuzda daha berrak temiz ve kaliteli bir bira elde edersiniz.

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Üst resimde ikinci fermantasyon işlemi yapılmış bir bira görmektesiniz.

 

 

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Bu ise aynı biranın ikinci fermantasyon yapılmamış halidir.

 

Ev Biracılığında Sifonlama Nasıl Yapılır?

 

Bu işlemin ismi Türkçe’de sifonlama İngilizce’de racking olarak geçer. Temel olarak birinci fermantasyon bittiğinde bir kovadan (fıçıdan) başka kovaya (fıçıya) dip tortusunu almadan bira şırasını aktarma işlemidir.

 

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

 

Sifonlama özellikle damacana tarzı musluğu olmayan fermantasyon kaplarında zorunludur. Aslında mantık olarak da birinci fermantasyon musluğu olmayan kapalı bir kapta (hava sızıntısı minimum) yapılmalı daha sonra da ikinci fermantasyon sürecinde musluklu bir kaba aktarılmalı.

Sifonlamadan önce mutlaka yoğunluk ölçümü alınmalı, temel fermantasyon sürecinin bitmiş olması çok önemli yoksa sonuçta yoğunluğu çok ağır bir bira ile karşı karşıya kalınabilir. 

 

 

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Gördüğünüz üzere sifonlamadan sonra yukarıdaki gibi dipte tortu kalır, eğer sifonlama yapmazsanız üstteki tortuyuda şişlersiniz.

 

Özellikle K-97 gibi mayalarda tortu çökelir ve sifonlama yapmadan şişelerseniz aşağıdaki gibi şişe üstünde tortu birikimi ile karşılaşabilirsiniz.

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

 

Ev Biracılığında Sifonlama Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Karbondioksit olmadan yapılan sifonlamada bira oksijen ile mutlaka temas etmektedir. Bunu belirli oranda kabul ediyor musunuz? Yoksa kesinlikle istemiyor musunuz?

Genellikle Türkiye de şu an aktarma çubuğu denilen mekanik basit bşr pompa satılmakta ve kova tarzı fermantasyon kaplarında kullanılmaktadır.

1) Kova tarzı fermantasyon kaplarında aktarma çubuğu ile yapılan sifonlamalar için:

 • Oksijen temasında maya tekrar aktif olacaktır ve alkol oranı artarak fermantasyon bir süre daha devam edecektir. Bu durumda birayı şişeleyemez veya fıçılayamazsınız. Bir süre daha beklemeniz gerekir. Kovada sifonlama yapmaya karar verdiyseniz en azından ilk fermantasyonu musluksuz bir kovada yapmanızı öneririm. İkinci fermantasyonda ise musluklu kaba alın. Bu yöntem özellikle birayı şişeleyenler için uygundur.
 • Aktarma çubuğunu kovanın dibine bırakın ve en fazla 2 pompalama işlemi yapın.Fazla hareket ederseniz aşağıda çöken maya tekrar biraya karışır.
 • Aktaracağınız kova aşağıda aktarılan kova yukarıda olmalıdır.
Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

 • Aktarma işlemi bitince kovanın dibinde kalan birayı el ile tekrar pompalamayın. Kalan birayı ya çöpe atın veya ikinci kalite olarak şişeleyin. Kalan tortuyu da yıkayıp terar kullanabilirsiniz.

Maya yıkama yazımız için lütfen tıklayın

Aşağıdaki tip aktarma çubuğu olarak satılan sifonlama aparatı ile oksijen temaslı sifonlama yapabilirsiniz.

 

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

 

 

2) Birayı küçük fıçılara doldurmak için damacanada karbondioksit duvarı oluşturulur, şıranın oksijenle teması kesilir ve tortu olmadan içilmek üzere basınçlı bir kaba aktarılır bekletmeye alınır. Kovada bunu yapmanız biraz zor İkinci fermantasyonu bu şekilde yapmak isteyen kişilerin damacana kullanması daha uygundur.

 

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Ev Biraclığında İkinci Fermantasyon

Genellikle bu karbonlu sifonlamadan sonra şişeleme yapılmıyor bira bu basınçlı kaplarda uygun sürede bekletilip sonra içiliyor.

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Sorumluluk Reddi

Site 18 yaş üzerindekilere hitap etmektedir. Sitedeki bilgiler sadece bilgilendirmek amaçlıdır. Alkollü içeceklerle ilgili herhangi bir ticari maksatı yoktur. Yazıları okuyanların belli bir bilinç seviyesinde kendi kararlarını verebilecek bireyler olduğu varsayılmaktadır. Alkol kullanımana karşı özendirici bir üslup kullanılmamıştır.

7 üzerine düşünceler “Ev Biracılığında İkinci Fermantasyon

 1. Faruk Aydoğmuş

  Merhabalar,
  Bilgiler için çok teşekkür ederim. Hepsi birbiinden değerli. Yeni evde bira yapımına başladım. Kova tarzı fermantasyon kaplarında aktarma çubuğu ile yapılan sifonlama için sifonlama yapılan kapdaki birayı ne kadar süre sonra şişelemeli. Hemen şişelenebilir mi?
  Vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim.

  1. il volpino Yazının Yazarı

   Merhaba genel olarak en az 1 hafta daha beklemek gerek çünkü sifonlama yaptığınız an bira maya ile az da olsa gene karışıyor karışan mayanın tekrar dibe çökmesi gerekiyor, bu aşamada sıcaklığı düşürebilirseniz mükemmel olur

   1. Faruk

    Bilgi için teşekkür ederim. Wherry Ale’yi 3 hafta fermantasyon sonrası, geçen hafta Sifonlama sonrası hemen şişeledim. Umarım çok sıkıntı olmaz. 2 hafta şişede bekleteceğim. Tadını paylaşırım. Bundan sonra için dediğiniz gibi uygularım.
    Sağolun.

 2. Canan

  Merhabalar, yazilariniz son derece açik ve bilgilendirici. Kiymetli deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.
  Ev biracılığında son derece yeni ve bilgisizim, soruyu yanlis ifade edersem şimdiden affola. Bira yapimi sırasında, oksijen temasinin minimum olmasi uyarisi sikca yapiliyor. Simdi bunun sebeplerinden birinin O2 nin mayayi tekrar aktif hale getirmesi oldugunu yazinizdan anladim. Peki bu uygulamanin biranin tadina ya da doygunluguna bir etkisi var mi? İkinci kez bira yapmayi deneyecegim ve bu kez sifonlama da yapmak istiyorum.
  Simdiden teşekkür ederim.

  1. il volpino Yazının Yazarı

   Merhaba normalde bizim yaptığımız tarzda sifonlamada biraya biraz oksijen girer o yüzden bu işlemi olabildiğince hızlı yapmak gerek oksijen fermantasyon başladıktan sonra birada istenmez. Hızlı şekilde hareket ettiğinizde sıkıntı olmaz ancak oksijen teması olacağı için kovayı 1 hafta daha bekletmek iyi olur. Ek olarak şunu söyleyeyim en ağır oksijen teması şişelemede olur orda da hızlı kapak kapatmalısınız bazı ev biracıları şişeleri doldurup en son kapatıyor bu yanlış bir uygulama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!