Bira Nasıl İçilir?

  • 13
    Shares

Bira Nasıl İçilir? Bira Nasıl İçilmeli?

Bu yazıyı bayadır yazmayı düşünüyordum ama geçen haftalarda katıldığım bir tadım günü beni gerçekten tetikledi. Ev yapımı bira tadımı için bir grup toplanmıştık, biraz muhabbetten sonra ev sahibinin biralarını tatmaya başladık ancak… Ale biralar buz gibiydi yaklaşık 4oC civarında diyebilirim. Ale bira hastası olan ben o gün biradan nefret ettim çünkü ne içtiğimi anlayamıyordum. Boğazımdan soğuk bir sıvı geçiyor dilime metalik bir şerbetçi otu tadı geliyor ama bu bana hiç hoş gelmiyordu.

Bira soğuk içilir ve hatta bira buz gibi içilir mantığı genel olarak çok yanlış bir mantıktır. Bira içim sıcaklığı ne olmalı dersiniz? Esasen biraya göre içim sıcaklığı farklılık gösterir. Bu bir teori değil biranın içeriğinden kaynaklı, Türkiye’de genel olarak lager ve pilsner içtiğimiz için birayı çok soğutmak gibi ve buz gibi bira içmek şeklinde bir huyumuz var. Tabii ki buz gibi içilmesi gereken bira da var tam tersi de.

 

Bira Nasıl Servis Edilmeli? Bira İçim Sıcaklığı

Bir konuda yazarken her zaman işin temelinin açıklanması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden şimdi biraz detaya inelim:

 

Birayı Çok Soğuk İçmek

Birayı ideal servis sıcaklıklarının altına soğutmak biraya bazı artılar katacaktır ama aynı zamanda bazı karmaşık tatları gölgeleyecektir. Tabii ki buz gibi bira veya içecek sizi sıcak günlerde ferahlatacaktır fakat biracılıkta işe tat unsuru giriyor bir de özellikle işin içinde haftalarca uğraşarak yaptığınız ev biracılığı var.

Çok soğuk servis edilen biranın en büyük sorunu sıcaklığın birçok aroma  maskeleme şeklidir. Soğuk sıcaklıklar, aromatik bileşiklerin buharlaşmasını yavaşlatarak biranın içine hapsolurlar. Bu bileşikler serbest bırakılmadığında, biranın bazen görülen lezzetini ve aromasını önemli ölçüde değiştirir, bazen bira karşımıza ince ve tatsız olarak çıkar.

Soğukluk aynı zamanda acı, kuruluk ve karbonizasyon gibi “susuzluk giderici” kaliteyi artırabilir ancak “ince, tatsız” birayla eşleşirse sert doku yaratıp çok kötü bir içki ortaya çıkarabilir. Aşırı soğuk birada bu yüzden olağan dışı bulanıklar gözükebilir.

 

Birayı Çok Sıcak İçmek

Sıcak bir bira ise diğer taraftan lezzetlerin ve aromaların ön plana çıkmasını sağlar, ancak biranın oda sıcaklığına yaklaşmasıyla şerbetçi otu ve karbonizasyon hissi azalabilir, bu da neredeyse tamamen düz, sıradan bir tat alma deneyimine neden olabilir.

 

Önerilen Bira İçim Sıcaklığı

Evet, soru şu: Bira sunumu ve bira servis sıcaklığı ne olmalı?

Ne yazık ki kesin bir içim sıcaklığı söylemek mümkün değil ancak bu konuyla ilgili tecrübeler var. Kişisel zevklerden başka kabul görmüş kurallar aslında mevcut. Bunlardan bazıları:

  • Lagerler ale biralardan daha soğuk içilir.
  • Koyu biralar açık biralara göre daha sıcak servis edilir.
  • Bira servis sıcaklığından çok hafif daha soğuk servis edilmelidir çünkü biranın bardağa teması ve bekleme süresi aşırı ısınmasına yol açabilir.
  • Bardak soğutmak soğuk biralar için uygun olsa da genel ale biralar için tercih edilmemeli. Bu bardaklar makro biralar (ticari daha net, temiz lager )için geçerlidir.
  • Biralar genel olarak 3°C – 12°C aralığında servis edilir.

 

Aşağıdaki tabloda genel içim sıcaklıklarını görebilirsiniz:

 

American Mainstream Light Lagers 2° – 4.5° C
Pale Lagers, Pilsners 3.5° – 7.5° C
Cream & Blonde Ales 4.5° – 7.5° C
Nitro Stouts 4.5° – 7.5° C
Belgian Pale Ales, Abbey Tripels 4.5° – 7.5° C
Wheat Beers 4.5° – 10° C
Lambics 4.5° – 10° C
Dark Lagers 7.5° – 10° C
American Pale Ales & IPAs 7.5° – 10° C
Stouts, Porters 7.5° – 12.5° C
Strong Lagers 10° – 12.5° C
Real & Cask Ales 10° – 12.5° C
Belgian Dubbels 10° – 12.5° C

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.6 / 5. kaç kişi puanladı: 32

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x