Brews Brothers Dizisi Konusu ve Yorumu

 

Normalde böyle bir yazı yazmam ama Brews Brothers adındaki dizi direk olarak biracılıkla ilgili olduğu için sanırım yazmamda bir sakınca yok. Sonuçta bu diziyi en iyi ev biracıları yorumlayabilir diye düşünüyorum.

Başlamadan önce bir konuyu netleştirmemiz lazım. Filmlerde ve dizilerde konuyu ileri götüren ana unsur çatışmadır. Burada iki kardeşin (Will ve Adam)  mikro biracılık tesislerini işletirken yaşadıkları çatışmaları seyrediyoruz. Çatışma sebepleri çok temel bir konu üzerine kurulu yani “beer geek” ve “beer snob” çatışması. Peki bu ne anlama geliyor?

 

1) Beer Geek (Bira Severler)

 

Yurtdışında bunlara “beer geek” denmektedir bu tarz insanlar bira yapımını bilse de ince detaylarla uğraşmaz ve bira içmeyi çok severler. Genellikle ülkelerinde bilinen biraları tercih ederler ve bira yapma motivasyonları genelde ekonomiye odaklıdır. Yüksek hacimde en ucuz ve içilebilir birayı yapmaya çalışırlar. Bira severleri hoş samimi muhabbetlerini yaparken aynı zamanda litrelerce bira yaptıklarını görebilirsiniz. Bira onlar için sosyal bir içecektir ve en pratik hızlı yöntemleri öğrenmek isterler.

 

2)Beer Snob  (Mükemmeliyetçi Biracılar veya Bira Züppeleri)

 

Yurtdışında bunlara “beer snob” denmektedir. Çoğu zaman detaycı, mükemmeliyetçi, titiz zor beğenen ev biracılarıdır. Sürekli okuyup araştırırlar ve yeni bilgiler elde ederler. Bu ev biracıları az miktarda bira yaparlar amaçları en doğru ve kaliteli birayı üretmektir. Biz dahil bu konuda yazan ve kaynak üreten herkes neredeyse bu sınıftadır. Tabii anlayacağınız üzere herhangi bir forumda veya tartışma ortamında kendilerini tutamazlarsa kırıcı olabilirler. Mükemmeliyetçi biracıların en büyük zaafı belli bir bilgi birikiminden sonra her konuya hakim olduklarını düşünmektir. Bu biracılar tam tahıl biracılığını simya gibi görür ve bunlar için bira yapma süreci bira içmekten daha önemlidir. Ale,lager,mayşe,vorlauf v.b gibi teknik terim kullanmaya bayılırlar.

 

Brews Brothers Dizi

Brews Brothers Dizi

 

BREWS BROTHERS DİZİSİNİN KONUSU

 

Diziye dönersek Will Trappist keşişler tarafından Belçika’da bir çok yerde pratik eğitim almış yani bira yapımını deneyerek ve  yanılarak öğrenmiştir. Dizi de bir “Beer Geek” profili çiziyor. Kardeşi Adam ise üniversite eğitimi görmüş kibirli zor beğenen bir “Beer Snob”.  Dizi akışında Will’in yanısıra Adam’la sürekli dalga geçildiğini görüyoruz.İlk bölümden aslında dizi kendini belli ediyor, biraz kaba şakalar parodi durumları ve baştan aşağı sorunlu bir işletme profili görüyoruz. Bunun yanında Will çok  tutkulu ama çok zeki değil iki tane de ciddi problemli elemanı var Sarah ve Chuy.

 

Dizide iki şey dikkatimi çekti:

  1. Aralara sıkıştırılmış çok iyi biracılık terimleri için ev biracılarının ilgisini çekiyor.
  2. Dizideki craft bira dünyasına dikkat edin bizdeki ticari biralar gibi şeffaf parlak renkte biralar göremiyorsunuz , genelde ale tarzı bulanık biralar, başka bir dünyada ki başka alışkanlıkları yansıtıyor.

 

 

BREWS BROTHERS DİZİ FRAGMANI

 

 

 

 

BREWS BROTHERS SEYRETMEYE DEĞER Mİ?

 

Açıkçası bira ile ilgili değilseniz bu Netflix dizisi sizi sıkabilir. Bazı bölümler çok fazla kaba güldürü ve saçma muhabbet barındırabiliyor. Tabii şöyle düşünmek lazım bu 20 dakikalık çerezlik bir komedi ancak her bölüm istenilen keyfi vermiyor. Konuşmalarda bazı göndermeler sanki zorlama gibi. Muhabbetlerden çok eğlenceli bir biracılık atmosferine girmek isterseniz sizin için güzel bir dizi deneyimi olabilir. Ama beklentinizi çok yükseltmeyin.

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 4.8 / 5. kaç kişi puanladı: 4

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Doğanay

Deiklerinize katılıyorum çok fazla bir şey beklememek lazım ama o kadar aptal muhabbet var ki. İnsan ister istemez zaten elinde birası, salak diyaloglara gülüyor. Öte yandan kullanılan terimler, yapılan biracılık aktiviteleri bizim gibi ev biracılarını gaza getiriyor. Babamla aramda burdan kalma “Kurucu Üye” muhabbeti kaldı. Malt değirmenini alırken filan o aldı ekipmanları, bana da şimdi diyor ki ben kurucu üyeyim sadece içerim. Kısacası babam başta yatırımı yaptı geri çekildi ben de kafama göre çeşit çeşit bira üretiyorum o da rahat rahat içiyor 😀

error: Content is protected !!
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x