Yeşil Bira (Green Beer) nedir?

  • 20
    Shares

 

Aziz Patrick gününde özel olarak içilen yeşil bira (green beer) ne kadar İrlanda’ya ait gibi görünse de aslında Amerikan buluşudur. Birayı bir miktar mavi renk gıda boyasıyla karıştırdığınız zaman bunu elde edersiniz çünkü mavi sarı ile karıştığı zaman bilindiği üzere yeşil renk verir.

Aziz Patrick, İrlanda’nın koruyucu azizi olarak kabul edilmektedir ve aslında MS 300’lerin sonlarında Roma Britanyası’nın bir şehri olan Banna Venta Berniae’de doğmuştur. Patrick İrlandalı değildi (hatta gerçek adı Maewyn Succat’tı) ama daha sonra Patricius olarak anılmayı seçti. Efsanelere göre pagan ve druid kültürünü benimsemiş olan İrlanda’ya Hristiyanlığı Aziz Patrick getirmiştir. Dini Aziz Patrick kutlamaları ise 17. yy’da başlamıştır.  17 Mart Aziz Patrick’in ölüm yıldönümü olduğuna inanıldığı için anma ve kutlamalar bugün düzenlenir. 18. yy’da İrlandalı Amerikan göçmenler bu kültürü Amerika’ya taşımıştır. 1903’te festival İrlanda’da ulusal tatil ilan edildikten sonra birçok ülkede kutlanmaya başlamıştır.

 

 

Peki neden yeşil? Yeşil renk  tamamen “İrlanda İsyanının” bir sembolüdür.  İrlandalılar kırmızı urbalı İngilizlerin karşısında yeşil üniforma giyerek savaşmıştır. Bu savaşa kadar aslında Aziz Patrick kutlamaların rengi mavidir. 1798’de askerlerin savaş sırasında  “The Wearing of the Green” baladını söylemesi yonca rengi olan yeşili bir ulusal simge haline getirmiştir. Bu günden sonra da İrlandalılar dayanışma adına Aziz Patrick gününde yeşil giyinirler.  Üç yapraklı yoncanın ise Teslis İnancını (Baba-Oğul-Kutsal Ruh) yaymak için Aziz Patrick tarafından kullanıldığı rivayet edilir.

Yeşil biranın yazılı tarihine bakarsak 1914 yılında Independent gazetesinin 26 Mart 1914 tarihli  sayısının 7. sayfasında bu biradan bahsedildiği görülür. Makalede özellikle St. Patrick (Aziz Patrick) gününde Profesör  Thomas H. Curtin tarafından bulunduğu yazar.

 

 

1950’lere gelindiğinde birçok festivalde adının geçtiğini görüyoruz. The Michigan Daily 18 Mart 1950 sayısının kapağında yeşil biranın Aziz Patrick günündeki etkilerinden bahsetmekte.

 

 

1952 yılına gelindiğinde ise Ohio’da Miami Üniversitesi resmi olarak Yeşil Bira Günü (Green Beer Day) kutlamaya başlamıştır.

2005 yılında ise Dogfishead firması kendi yeşil birasını çıkarmıştır ve buna “Verdi Verdi Good” adını vermiştir. Renk verici olarak spirulina yosunu kullanmışlardır. Böylece biraya boya katkı maddesi katmak zorunda katmadan renk verebilmişlerdir.  Bu biranın temelinde Dortmunder tarzı vardır, pilsneri hatırlatan bir acıdır.

 

Kaynak:

https://news.google.com/newspapers?id=rYgLAAAAIBAJ&sjid=-1MDAAAAIBAJ&pg=1999,162635&dq=green-beer&hl=en

https://news.google.com/newspapers?id=fAhbAAAAIBAJ&sjid=EU4NAAAAIBAJ&pg=6349,1188637&dq=green-beer&hl=en

https://lifehacker.com/the-real-history-of-st-patrick-s-day-1793354674

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 5 / 5. kaç kişi puanladı: 2

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x