Tam Tahıldan Bira Nasıl Yapılır?

  • 22
    Shares

 

Yabancı ülkelerde bira yapımı ile ilgili bir sürü güzel kaynak görüyoruz.  Aslında gerek forumlarda gerek sayfalarda Türkçe yazılmış çok güzel kaynaklar var. Ancak bu kaynaklar düzenli olmadığı için bilgiye ulaşamıyoruz. Tam tahıl işlemini düzenli ve sistematik bir şekilde anlatmak gerçekten çok önemlidir.  Daha ilk sefer bira yaparken aklım gerçekten çok karışmıştı çünkü sistematik bilgiye ulaşamıyordum.

BREWDOG firmasının birasını ilk kez içtiğim zaman bu biranın formüllerini internette araştırmaya başladım ve ilginç bir şey buldum. Firma bütün formüllerini, yapım esaslarını açık açık internette paylaşmıştı. Gerçek bilgiyi paylaşmak çok önemli ama bu bilgiyi sistematik olarak paylaşmak 10 kat daha önemli. İşte aşağıdaki tabloyu BREWDOG dokümanlarının yardımıyla hazırladım. Daha detaylı bilgi için kendi sitelerine girip detaylı dokümanları indirebilirsiniz, ben ise burada tam tahıl sürecini Torbada Mayşeleme BIAB (Brew in a Bag) sistemine uyarlayacağım. Bu konuyla ilgili detaylı yazımızı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsin.

 

Torbada Mayşeleme BIAB (brew in a bag) nedir?

 

 

Tam Tahıl Bira Yapım Aşamaları

 

Aslında tam tahıl bira yapımı işlemlerini bölümlere ayırırsak ortaya 16 adım çıkıyor. İleride örnekle bunları teker teker açıklayacağım.  Bazı bölümlerde iki maddeyi de birleştirebiliriz ama temel anlamda yukarıdaki adımları izleyeceğiz. Kişisel görüşümü sorarsanız ev biracılığına kit biracılığı ile başlamalısınız. Yukarıdaki resme dikkat ederseniz kit biracılığı yolun sonu. Yani 14. 15. Ve 16. adım. Bira yapımını geriye giderek öğrenmenin çok daha etkili olacağını düşünüyorum.

 

NK animation firmasının bira yapım süreçleri ile ilgili çok güzel bir animasyonu var

 

 

Gene BREWDOG dokümanından yardım alalım ve önemli temel noktaları açıklayalım:

 

Mashing (Mayşeleme)

Mayşeleme

 

Mayşeleme maltı kırdıktan sonra uygun reçeteye göre bunu belli sıcaklarda haşlama işlemidir. Bu süreçte malttaki nişasta şekere dönüşür ve mayaya tüketmesi için bir besin kaynağı verir.  Sadece arpa değil, buğday, pirinç, yulaf ve benzeri maltlarla kullanılabilir. Genel mayşeleme sıcaklıkları mayşenin gövdesine göre 65-69 0C  sıcaklıklardadır.

 

 

KAYNATMA

 

Kaynatma

 

Mayşelemedeki nişasta dönüşümünden sonraki önemli nokta kaynatmadır. Kaynatmada mayşe şerbetçe dönüşmeye başlar ve kaynadıkça steril hale gelir. Ama kaynatma sadece sterilizazyon için yapılmaz.  Şerbetçi otunun katılması bu aşamada gerçekleşir. Şerbetçi otu kaynamaya girdiği zamana ve miktara göre biraya acılık verir, buna izomerasyon denir. Çoğunlukla şerbetçi otunda bulunan alfa asidi oranı bunu belirler.

 

 

BİRA FERMANTASYONU

 

Tam Tahıl Fermantasyon Süreci

Kaynatmadan sonra mayşe hızlı soğutulur ve kritik adım olan maya eklenmesi gerçekleşir. Enzimler nişastayı şekeri çevirip besini açığa çıkarmıştı şimdi ise mayaların bu besini tüketme zamanı. Maya oluşacak olan biranın kimyasını derinden etkiler. Mayalar yorulana veya ölene kadar şeker yiyerek dışarı karbondioksit ve etanol atarlar.  Milyonlarca çeşit maya arasından evde bira yapan biri, birası için en uygun mayayı bulmalı ve kullanmayı bilmelidir.

 

 

DEPOLAMA

 

Lagering ve depolama

Depolama veya lagering belki de ev biracıların en çok takıldığı konuların başında geliyor. Genelde evde bira yapanlar sabırsız olur ve bir iki hafta içinde doldurdukları birayı içmek isterler. Hâlbuki uygun sürelerde bekleyen şişeler veya fıçılar mayanın son işlemlerini yapmasını sağlar. Bu sırada maya hafifte olsa çalışmaya devam eder ve arta kalanları tüketerek dibe çöker. Erken açılmış bir şişe ile en az 2-3 ay bekleyen bir şişe arasında muazzam farklar vardır.

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan / 5. kaç kişi puanladı:

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir
error: Content is protected !!