Buğday Birasının Fermantasyon Sırasında Köpürmesi

  • 5
    Shares

 

Buğday birasının fermantasyon sırasında köpürmesi konusu aslında ayrı yazı olarak ele alınmayacaktı ancak sıkı takipçilerimizden biri gerçeken bu konu hakkında daha açık ve net bir yazı istedi. Biz de kendisini kırmayarak elimizden geldiğince açıklamaya çalışacağız.

Bilindiği üzere normal yapılan biralara köpük kazandırmak için genelde malt ağırlığında %2-5 kadar buğday maltı, carapils veya carafoam gibi maltlar eklenir.  Tabii bu ağırlıklar ve yüzdeler deneysel olarakta hesaplanabilir. Türkiye’de genelde direk buğday kullanldığını biliyoruz ancak fazla buğday kullanımı normal birayı bulanıklaştırabilir.

Öte yandan buğday birası apayrı bir konudur. Genel reçeteler en az %50 buğday maltı ve % 50 pale malt (veya pilsner içeirir). Hal böyle olunca sonuçta birada köpük sorunu olmayabilir ancak bu sefer başka sorun başlar: Fermantasyon kabı taşması!

Ev biracılarının çoğu buğday birasından nefret eder bazıları ise delice bu birayı yapmaya çalışır. Belçika biralarını ve buğday biralarını özellikle yazın 220C üzerinde yapıyorsanız fermantasyon kabının taşma şansı çok yüksektir. İşte bu yazıda alabileceğiniz önlemleri sıralayacağız.

 

Aşağıdaki video Brewline kanalından alınmıştır , problemi görüyorsunuz önce hava kilidi kitleniyor sonrasında ise kapak patlıyor.

 

 

Bunun için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz

1) Bira Fermantasyon Hacmini Düşürün veya Fermantasyon Kabını Genişletin

 

Genel biralar fermantasyon kabının 3/4 oranını doldurur. Yani  12 litre bira yapmak için 16 litre kovaya ihtiyacınız vardır. Kabın 3/4 kısmı 12 litre bira ile doludur 1/4’ü  4 litresi ise gazlanma için boş bırakılır. Boş alanı arttırmanız lazım bu durumda ya 10 litre bira yapın veya fermantasyon kabını 18 litreye çıkarın. Mantık basit buğday birasında kafa artışı ve köpüklenme seviyesi yüksektir yukarıda ne kadar boş alan bırakırsanız taşma riskini en aza indirisiniz.

 

2) Bira Fermantasyonundaki Hava Kilidi Sistemini Hortumlu Sistemle Değiştirin

 

Standart hava kilitleri ne yazık ki aslında şiddetli bir fermantasyon için uygun değildir. Aşağıdaki resimde taşmış bir hava kilidi görüyorsunuz.

 

Buğday Birası Köpürmesi

Buğday Birası Köpürmesi

 

Bu hava kilidini kullanmayacağız alt tarafından kesiyoruz

Buğday Birası Köpürmesi

Buğday Birası Köpürmesi

 

Silikon bir hortumun ucuna kestiğimiz parçayı ekliyoruz

Buğday Birası Köpürmesi

Buğday Birası Köpürmesi

 

 

Hazırladığımız ucu fermantasyon kabına hava kilidi gibi geçiriyoruz dik olmasına önem gösterin contayı yamultmasın. hortumun açık ucunu steril edilmiş bir kavonoza su koyup içine daldırıyoruz.

 

Buğday Birası Köpürmesi

Buğday Birası Köpürmesi

 

İşlem bitmiştir artık eski yolla yapılmış daha sağlam bir hava kilidiniz var. Sonuçta  hava ve akışkan bir dirence uğramadan direk borudan akabilecek dolayısıyla tıkanma riski azalacaktır.

 

Buğday Birası Köpürmesi

Buğday Birası Köpürmesi

 

Aşağıdaki Left Foot Brewing videosunda tıkanmış bir hava kilidi görebilirsiniz. 2. Tip hava kilidini de aşağıdaki videodaki gibi kullanabilirsiniz.

 

 

Yazıyı beğendiniz mi?

Yıldızın üstüne tıklayın

Puan 5 / 5. kaç kişi puanladı: 3

İlk puanı siz verin

Daha fazlası için

Sosyal medyada bizi takip edin

 

 

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beyhan

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık

error: Content is protected !!
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x