Ale Lager Farkı Nedir?

 • 27
  Shares

 

Ale Lager farkı nedir yazımızda, Ale bira ve Lager bira arasındaki farkları, üretim metodlarını, ev biracılığı, evde bira yapımı gibi konuları bulabilirsiniz.

Ale Lager Farkı Nedir? – Ale mi? Lager mi? Pilsner mi?

Hangi Bira İçilir? – Bira Çeşitleri Hakkında Bilgi

Aslında belki de Türkiye’de bu sorunun cevabı biraz karmaşık olabilir. Hemen ben “pilsner” seviyorum diyebilirsiniz. Aslında bira dünyası pilsner biradan çok daha geniş. Ev biracılığını gerçekten yaratıcı bir süreç olarak gördüğüm için şahsen “Ale” tercih ediyorum, çünkü ev ortamında en iyi “Ale” yapabilirsiniz. Ayrıca ev biracılığı işinde tam tahıl işi ile uğraşacaksanız Türkiye’de en rahat malzemeler gene Ale için vardır.

Bira türleri hakkında bilgi için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz:

Ale nedir?

 

Lager nedir?

Ale Lager Farkı Nedir?

Aslında biranın temelinde Lager ve Ale olarak bir ayrım vardır. İkisi de biradır evet ama ana farkları içinde kullanılan maya cinsidir. Lager bira; lager mayası ile (yani soğuk derecelerde fermente olan maya ile), Ale bira ise ale mayası ile (genellikle oda sıcaklığında fermente olan) yapılır.

Ale bira mayası ile Lager bira mayası arasındaki fark nedir?

Ale bira mayaları ile lager bira mayaları farklı türdendir. Ale bira mayası Saccharomyces cerevisiae, Lager mayası ise Saccharomyces pastorianus adını alır. Bunlar ayrıca bira malzemesi satan marketlerde de alt çeşitlere bölünür. Daha başka türlü ara çeşitleri de vardır bunlara “hibrid” de denir genellikle lager ve ale arasındadırlar.

Bu temel birkaç bilgiden sonra birkaç soru sorabilirsiniz:

Biralar, Bira Çeşitleri ve Aralarındaki Farklar

Hangi bira içilir?

 

1. Ale mi içiyorum? Lager mi içiyorum? Bu bilginin bana faydası nedir?

Genellikle Türkiye’de standart bir içiciyseniz pilsner içiyorsunuz ve pilsner esasen bir lager biradır. Fakat orijinal olarak Çekya’nın Pilsen şehrinde Urquell firması tarafından üretilir. Almanlar özellikle bu biraya Pilsner demekten kaçınır ve bunun yerine kendi yaptıkları aynı tarza Pils derler. Bunu bilmenin temel faydası şudur; meyvemsi tadı olmayan daha soğuk ve net tad arıyorsanız Lager bira seçmelisiniz, daha karmaşık tatlar için Ale bira uygundur.

Aşağıdaki diyagramda daha iyi görebilirsiniz. Ale tipi biralar genel olarak “Meyvemsi, Acı” tarafta toplanmıştır bunun tersi “Maltsı, Tatlı” biralar kısmında ise Lager tipi biralar vardır. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur acı bira sevenler için rengin bir önemi olmamalı, tabii ki renk karamelize bir tat verse dahi asıl acılığı bira formüllerinde bulunan şerbetçi otu vermektedir. Türkiye’de genel olarak pilsner içildiği için, Türkiye genel anlamda “Maltsı, Acı bira” seviyor diyebiliriz.

Ale lager farkı nedir?

Ale lager farkı nedir?

 

Evde bira keyfi – Evde bira yapımı – Ev biracılığı

 

2. Evde bira yapımı – Evde en rahat, en kolay hangi bira yapılır?

Evde en rahat Ale tipi biralar yapılır. Bunun da nedeni ise Ale tip mayaların fermantasyon sıcaklığı ortalama 15-200 C olmasıdır. Bu sonbahar aylarında normal oda sıcaklıklarına uygun bir sıcaklıktır. Yazın ise sıcaklık tutan bir termal kılıf altında fermantasyon kovasını rahatça soğutabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de tam tahıl bira yapımı işine girecekseniz Ale birada uzmanlaşmanızı tavsiye ederim. Çünkü Ale bira hammaddesi daha rahat bulunuyor. Fermantasyon sürecine bağlı olarak Ale bira çok soğutularak içilmez.

Lager tipi maya ise 12-150 C’de fermentte olur 200 C ve üstü yaptığınız biranın karakterini bozar ve ona istenmeyen meyvemsi bir tat verir. Bu sıcaklıkta fermantasyon kovasını sabit tutmak gerçekten zordur. Bu nedenle bu tip bira genelde eski zamanlarda kışın yapılırmış. Bu tip biranın hakkını vermek için ya soğuk havada fermantasyon kovasını dışarıda bekletmeniz veya bir buzdolabını termostatla modifiye etmeniz gerekir. Aksi takdirde yapacağınız bira ilginç ve hibrid bir bira olur. Fermantasyon sürecine bağlı olarak Lager çok soğutularak içilir.

 

Ale lager farkı nedir?

Ale lager farkı nedir?

 

3. Evde Lager bira mı, Ale bira mı kolay yapılır?

Bira kiti satan firmalar genelde başlangıç olarak pilsner bira kitleri satıyor. İlk başta Lager bira yapmak daha mı kolay?

Evet, ne yazık ki bir ticaret kurbanı oluyorsunuz . Nedeni şu: Aldığınız bira ile mayalanma sıcaklığını tutturmanız ilk seferde çok zor. Sıcaklığı en az 150 C’ye düşürmeli ve sabit tutmalısınız. Sıcakta dalgalanma ve yükselme lager birada ağır alkol oluşumunu tetikler. Çok kişi yaptığı ilk pilsner biranın aşırı çarptığını söylemekte. Aslında ilk seferden lager yapmaya çalışıyorsunuz ve tecrübeniz yoksa bu neredeyse imkânsız.

Sıcaklığın fermantasyona nasıl etkisi olduğunu anlamak için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

 

Ev biracılığında sıcaklığın fermantasyona etkisi

 

İkinci husus pilsner bira yapmak için bazıları hibrid maya veya sıcaklık skalası geniş maya kullanıyor. Örnek S-04, ben kendim de denemek için S-04 mayasından pilsner bira yaptım. Aslında ne yaptık? Ale bira mayası ile pilsner bira yaptık. Güzel ama ağır bir bira ortaya çıkmış oldu. Biranın yarım şişesi (çeyrek litre) en az 5 biranın alkolü gücünde oldu. Pilsner bira teknik olarak soğuk içileceği için (mesela 4,5-50 C’de) , ale bira mayası ile yapılmış bira da daha sıcakta içim isteyeceğinden (11-120 C civarı) teknik açıdan hatalı bir bira ortaya çıktı. Ama gene de Ale bira mayası ile pilsen yapılmaz demiyorum, hatta kendim de farklı tatlar için deniyorum. Ama tavsiyem orijinal pilsner bira seviyorsanız biraz tecrübe ettikten sonra bu türü lager bira yöntemi ile yapmanız.

Ale lager farkı nedir ve biralar ve bira çeşitleri hakkındaki yazımızda ale, lager ve pilsner biralar ile ilgili temel bilgileri vermeye çalıştık. Bu yazımızı daha da geliştirmeye çalışacağız. Sizin de önerileriniz olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Daha fazlası için Facebook Sayfasını Beğenin:

Sorumluluk Reddi

Site 18 yaş üzerindekilere hitap etmektedir. Sitedeki bilgiler sadece bilgilendirmek amaçlıdır. Alkollü içeceklerle ilgili herhangi bir ticari maksatı yoktur. Yazıları okuyanların belli bir bilinç seviyesinde kendi kararlarını verebilecek bireyler olduğu varsayılmaktadır. Alkol kullanımana karşı özendirici bir üslup kullanılmamıştır.

3 üzerine düşünceler “Ale Lager Farkı Nedir?

 1. tuncay t.

  merhaba ben biradan pek anlamam 🙂 sayfada bir çok yeri okudum fakat genel olarak amsterdam içiyorum.. bu amsterdam ale mi oluyor 🙂 evde bira yapımına hazırlanan birisi olarak ne tür kitler seçmem gerekiyor? biraz saçma sorular oldu galiba teşekkür ederim…
  saygılarımla

  1. il volpino Yazının Yazarı

   Merhaba öncelikle her türlü soruyu rahatlıkla sorabilirsiniz bu platformda her soru cevaplanır zaten site ticari olmayan ev biracılarını en iyi şekilde bilgilendirmek için kuruldu sorunuza gelince amsterdam navigator strong pale lager olarak geçer genelde pahalıya almadığınız düz serinletici tadı olan ticari biralar lager sınıfındadır. Evde lager yapmanız zor çünkü soğutucu sistem gerekli. Evde en iyi ale yapılır isterseniz pale ale tarzında bir kit alabilirsiniz. Yalnız amsterdam yüksek alkollü dolayısıyla kite alkol için fazladan şeker ilave etmeniz gerekecektir. Şekerden kastım kesinlikle sofra şekeri değil candi şekeri (koyuluğu yani gövdeyi arttırmaz alkol seviyesini arttırır) veya malt özü (alkol seviyesini ve gövdeyi arttırır). Şeker yoğunluğu artarsa kullanacağınız maya miktarı da artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!